• rozwiń

Drogie mieszkania, zanieczyszczone powietrze i otyłość. Polska gorzej rozwinięta społecznie niż sąsiedzi

Drogie mieszkania, zanieczyszczone powietrze i otyłość. Polska gorzej rozwinięta społecznie niż sąsiedzi
Foto: Shutterstock Foto: W rankingu przed rokiem Polska była na tym samym miejscu

Polska jest krajem gorzej rozwiniętym społecznie, niż Słowacja, Czechy, Estonia, czy Słowenia - wynika z rankingu „Social Progress Index”. Na 133 zbadane państwa nasz kraj znalazła się w nim na 27. miejscu. Najwyżej w rankingu są Norwegia, Szwecja i Szwajcaria.

Autorzy raportu podkreślają, że wzrost gospodarczy, choć istotny dla rozwoju społecznego danego kraju, nie odgrywa w tym przypadku decydującej roli.

Rzeczywisty poziom rozwoju

Ubiegłoroczny zwycięzca rankingu, Nowa Zelandia, ma prawie o połowę mniejsze PKB per capita niż Norwegia. Podobnie Kanada i Wielka Brytania wyprzedziły w tegorocznym zestawieniu zamożniejsze Stany Zjednoczone (Kanada – 6, Wielka Brytania – 11, USA – 16 miejsce). Wynika to z tego, że wskaźnik "Social Progress Index" uwzględnia oprócz PKB także czynniki społeczne (m.in. bezpieczeństwo i dostęp do edukacji) oraz środowiskowe. Dzięki temu pokazuje rzeczywisty poziom rozwoju społeczeństwa i dobrobytu obywateli.

Z tegorocznego zestawienia wynika, że Polska jest krajem gorzej rozwiniętym społecznie niż Słowacja, Czechy, Estonia, czy Słowenia. Za nami są z kolei Węgry, Łotwa i Litwa. W rankingu przed rokiem Polska była na tym samym miejscu. Wśród problemów naszego kraju eksperci wymieniają dostęp do niedrogich mieszkań, problemy z tolerancją wobec imigrantów czy chorobami cywilizacyjnymi.

- W porównaniu do krajów o podobnym poziomie PKB Polska została oceniona najlepiej w kontekście bezpieczeństwa osobistego, wolności prasy, praw człowieka oraz braku dyskryminacji i przemocy wobec mniejszości. Jednak wciąż mamy problem z dostępem do stosunkowo niedrogich mieszkań, zanieczyszczeniem powietrza, otyłością oraz brakiem tolerancji, m.in. wobec imigrantów - skomentował raport Rafał Antczak, członek zarządu Deloitte Consulting.

Inwestycja w postęp

Tegoroczny ranking to trzecia edycji zestawienia. Przygotowana została przez organizację Social Progress Imperative we współpracy m.in. z firmą doradczą Deloitte. W tym roku w zestawieniu uwzględniono 133 kraje, które obejmują swym zasięgiem 99 proc. światowej populacji. Podobnie jak rok temu w obecnej edycji Social Progress Index najlepiej wypadły kraje Europy, Ameryki Północnej oraz Australii, a najgorzej państwa Afryki Subsaharyjskiej oraz Azji Środkowej i Południowej.

- Najbardziej skutecznym sposobem na poprawę jakości życia ludzi na całym świecie, zarówno w krajach bogatych, jak i biednych, jest inwestowanie w postęp społeczny. Polska, która pod względem PKB zajmuje w zestawieniu 36. pozycję, wraz z innymi krajami Europy Środkowej, jest najlepszym przykładem, że wstąpienie do Unii Europejskiej w znacznej mierze przyczyniło się do rozwoju społecznego całego regionu. Bez tego członkostwa nasza pozycja byłaby prawdopodobnie znacznie niższa - dodał Antczak.

Wskaźnik Social Progress Index powstaje poprzez obliczenie średniej uzyskanej z analizy trzech kategorii: zaspokojenie podstawowych potrzeb człowieka (żywność, opieka zdrowotna, jakość powietrza itp.), fundamenty dobrobytu (dostęp do edukacji, informacji, komunikacji), możliwości awansu społecznego i wolności osobiste (wolność i prawa osobiste, wolność wyboru, dostęp do wyższego wykształcenia).

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Zameczek1
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
marassralas
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane