• rozwiń

Polska fabryka Nestle rozpoczęła produkcję koszernych lodów

Polska fabryka Nestle rozpoczęła produkcję koszernych lodów
Foto: Nestle Foto: Łączna produkcja lodów koszernych zaplanowana na ten rok to 1,25 mln sztuk

Fabryka Nestle w Namysłowie rozpoczęła produkcję lodów koszernych - poinformowała firma. Pierwszą partię osobiście nadzorował naczelny rabin Polski, Michael Schudrich.

Na początek Nestle wyprodukuje jeden koszerny produkt - waniliowo-kokosowy rożek Kit Kat. Lody będzie można na razie kupić tylko w Izraelu.

Specjalne certyfikaty

Produkcja koszerna wymaga specjalnych certyfikatów wydawanych przez organizacje żydowskie, których rabini dokonują inspekcji produktu oraz zakładu produkującego. Na taką inspekcję do fabryki Nestle w Namysłowie przyjechał naczelny rabin Polski Michael Schudrich.

- Zasady koszerności opierają się na Torze, w praktyce oznacza to sprawdzenie składników używanych do produkcji, a maszyneria musi przejść specjalne czyszczenie. Takie czyszczenie pozwala oddzielić produkcję koszerną od składników używanych poprzednio. Bez takich przygotowań Żydzi, którzy przestrzegają koszerności, nie będą mogli jeść wyprodukowanych lodów - powiedział Schudrich.

Zalecenia rabina

Jak powiedział Tomasz Lazarowicz, dyrektor fabryki Nestle w Namysłowie, w trakcie procesu produkcji surowce, opakowania bezpośrednie, półprodukty, a nawet palety drewniane dla lodów koszernych muszą być należycie odseparowane od materiałów niekoszernych.

- Od momentu pojawienia się idei produkcji lodów na rynek izraelski jesteśmy w ścisłym kontakcie z Michaelem Schudrichem. Uzgodniliśmy z nim wymogi, które muszą spełniać surowce i opakowania. Rabin zatwierdził certyfikaty naszych dostawców, a niektóre surowce były produkowane specjalnie pod jego nadzorem i tylko te partie mogą być wykorzystane do produkcji. Na podstawie zaleceń rabina powstał plan przygotowań do produkcji, który obejmował wszystkie kroki, począwszy od zamówień materiałów, poprzez przygotowanie linii produkcyjnej i półproduktu skończywszy na produkcji wyrobu gotowego i wysyłce - powiedział Lazarowicz.

Nie tylko lody

Łączna produkcja lodów koszernych zaplanowana na ten rok to 1,25 mln sztuk. Wolumen jest rozłożony na dwie produkcje – pierwsza w ostatnim tygodniu kwietnia i kolejna w pod koniec czerwca. Certyfikat koszerności będzie nadany przez rabina dla każdej produkcji po jej zakończeniu.

Lody to nie pierwsze koszerne produkty opuszczające fabryki Nestle w Polsce. Rzeszowski oddział firmy produkuje dania warzywne i warzywno-owocowe niezawierające mięsa i spełniające wymagania koszerności na potrzeby m.in. rynku izraelskiego.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (6)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Mapanari
To pierwszy krok i test do produkcji "Halal" dla muzułmanów. Skoro Tusk nakazał Polsce przyjmowanie tysięcy uchodźców z Afryki
 • 1
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
lisztpl
To jakiś żart ?!?!?
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Rottweiler Lowca zKomuchow
A od kiedy ta fabryka jest Polska???
 • 0
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
sionn
Nie zrozumiałeś tytułu?
Z niego wyraźnie wynika, że chodzi o fabrykę na terytorium Polski w odróżnieniu od fabryk Nestle w innych krajach, a nie polską "własność".
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane