• rozwiń

Temat: Elektrownia atomowa

"Nieformalna decyzja zapadła". Minister energii o elektrowni atomowej w Polsce

Tchórzewski: w odpowiedzi na wzrost cen energii elektrycznej przygotowujemy program rekompensat Odtwórz: Tchórzewski: w odpowiedzi na wzrost cen energii elektrycznej przygotowujemy program rekompensat
Tchórzewski: w odpowiedzi na wzrost cen energii elektrycznej przygotowujemy program rekompensat "Źródło: tvn24"

Nieformalna decyzja o budowie elektrowni atomowej zapadła, formalnej jeszcze nie ma – poinformował w piątek minister energii Krzysztof Tchórzewski w kuluarach Kongresu 590 w Jasionce koło Rzeszowa.

Tchórzewski informował wcześniej, że w założeniach do polityki energetycznej energetyka atomowa jest uwzględniona i będzie dążył do tego, by znalazła się w dokumencie, który miałaby zostać przyjęty przez rząd i opublikowany do końca roku.

- Mam nadzieję, że uda się przekonać Radę Ministrów - powiedział w piątek podczas Kongresu minister.

Remedium na CO2

Minister zapowiadał też, że do końca roku zostanie przedłożona Radzie Ministrów nowelizacja programu polskiej energetyki jądrowej.

Wskazywał, że niskoemisyjny atom pomoże obniżyć średni poziom emisji CO2 krajowego sektora energetycznego.

Z opublikowanego w czwartek stanowiska Ministerstwa Energii na grudniową konferencję COP 24 wynika, że minister energii chce ewolucyjnej transformacji elektroenergetyki, zamiast "drastycznych ograniczeń" w wykorzystaniu paliw kopalnych.

Popiera rozwój energetyki jądrowej i uznanie gazu ziemnego za źródło niskoemisyjne.

Odkładana decyzja

Koszt projektu budowy elektrowni jądrowej można szacować na 70-75 miliardów złotych - wskazywał Krzysztof Tchórzewski w marcu 2018 roku.

Minister energii oceniał, że Polska jest w stanie podołać tej inwestycji. - W tym miesiącu możliwe jest rozstrzygnięcie w sprawie inwestycji w energetykę jądrową. Wszystkie nasze analizy pokazują, że w tym kierunku musimy pójść – przekonywał wówczas.

Zdaniem jednak prezesa Instytutu Jagiellońskiego Marcina Roszkowskiego w Polsce nie ma szansy na powstanie elektrowni atomowej.

- Nie ma takiej możliwości. Wybudowanie dwóch bloków za 70 mld zł przy obecnej wartości polskiej elektroenergetyki szacowanej na ok. 30 mld zł, jest fizycznie niemożliwe - powiedział.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane