• rozwiń

Polki pracują dłużej niż 20 lat temu. Bo chcą?

Polki pracują dłużej Odtwórz: Polki pracują dłużej
Foto: Shutterstock | Video: TVN24 BiS Foto: Kobiety przechodzą na emeryturę o cztery lata później niż 20 lat temu | Video: Polki pracują dłużej

Jak podają demografowie Uniwersytetu Łódzkiego, kobiety przechodzą na emeryturę o cztery lata później niż 20 lat temu - informuje "Rzeczpospolita".

Czy polskim pracownikom tak bardzo zależy na tym, by prawo do emerytury nabywać wcześniej? W ciągu ostatnich 20 lat wiek, w którym rezygnują z pracy, wyraźnie poszedł w górę (choć nadal daleko mu do 67 lat). Z raportu demografów z Uniwersytetu Łódzkiego wynika, że od 1992 r. średni wiek przechodzenia na emeryturę wzrósł z 57 do 59 lat.

Skok ten jest widoczny zwłaszcza w przypadku kobiet. W 1992 r. panie rynek pracy opuszczały, mając przeciętnie 55 lat. Teraz - 59. Co więcej, nie ma już w zasadzie różnicy między wiekiem przechodzenia na emeryturę kobiet i mężczyzn.

Przyczyna? Wiktor Wojciechowski, główny ekonomista Plus Banku, wskazuje na zlikwidowanie wcześniejszych emerytur. - Do 2008 roku 80-90 proc. pań odchodziło z pracy przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Dziś wcześniej aktywność zawodową kończy mniej niż co druga - mówi.

Ale zmiana przepisów to tylko jedna z przyczyn. Wiele kobiet nie chce już w jesieni życia zajmować się wyłącznie wnukami. Przeciwnie, wielu zależy na tym, by pracować zawodowo tak długo, jak tylko się da.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane