• rozwiń

Polacy złożyli już ponad 6,3 mln e-PIT-ów. "Nie czekajmy na ostatnią chwilę"

Nie zwlekajmy ze złożeniem deklaracji podatkowej Odtwórz: Nie zwlekajmy ze złożeniem deklaracji podatkowej
Foto: Shutterstock | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Na rozliczenie się z fiskusem zostały niecałe 36 godzin | Video: Nie zwlekajmy ze złożeniem deklaracji podatkowej

Do godz. 12.00 we wtorek podatnicy złożyli przez internet 6 mln 303 tys. 642 deklaracji PIT. Na rozliczenie się z fiskusem zostało niecałe 35 godzin. Ale eksperci apelują - nie zostawiajmy tego na ostatni moment. - Jeżeli wielu Polaków postanowi wysłać e-deklaracje w ostatniej chwili, a systemy Ministerstwa Finansów nie wytrzymają, to może być problem. Zróbmy to jak najszybciej, to bardzo proste, wystarczy kilka kliknięć - mówił w TVN24 Biznes i Świat Paweł Majtkowski z Centrum Finansów Aviva.

Polacy coraz chętniej składają zeznania podatkowe przez internet za pomocą systemu e-Deklaracje. Według ministerstwa finansów to najprostszy, najszybszy, a jednocześnie bezpieczny sposób rozliczenia się z fiskusem.

Ryzyko dnia ostatniego

Do godz. 12.00 we wtorek podatnicy złożyli przez internet 6 mln 303 tys. 642 deklaracji PIT. W 2014 roku drogą elektroniczną złożonych zostało ponad 5,2 mln deklaracji. Resort finansów spodziewa się, że liczba e-PITów przekroczy w tym roku 7,5 mln. Oznacza to, że w ciągu dwóch dni może wpłynąć aż 1,2 mln e-deklaracji.

Paweł Majtkowski ostrzegał na antenie TVN24 Biznes i Świat, aby nie czekać z wysłaniem e-PIT-a do ostatniej chwili. - Zróbmy to jak najszybciej, to bardzo proste, wystarczy kilka kliknięć. Jeżeli wielu Polaków postanowi wysłać e-deklaracje w ostatniej chwili, a systemy Ministerstwa Finansów nie wytrzymają to może być problem - mówił.

Czekanie ze złożeniem zeznania przez internet do czwartkowego wieczora jest obarczone ryzykiem nieotrzymania UPO (Urzędowego Poświadczenia Odbioru) w przypadku wystąpienia błędów, np. po wpisaniu błędnej kwoty przychodu z ubiegłorocznego zeznania lub rozliczenia. Data uzyskania UPO stanowi potwierdzenie daty złożenia deklaracji, ale również faktu, że deklaracja dotarła do organu podatkowego, zatem, że faktycznie została złożona.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane