• rozwiń
  • WIG20 2191.61 -0.61%
  • WIG30 2491.65 -0.57%
  • WIG 58053.03 -0.42%
  • sWIG80 11621.13 -0.07%
  • mWIG40 3823.88 +0.09%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Przegląd prasy: Polacy donoszą na firmy. "Jesteśmy pozytywnie zaskoczeni"

Surowa kara za wyłudzenia VAT Odtwórz: Surowa kara za wyłudzenia VAT
Surowa kara za wyłudzenia VAT "Źródło: tvn24"

W ciągu pięciu dni od startu specjalnej infolinii Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów otrzymał aż kilkadziesiąt zgłoszeń w sprawie zmów przedsiębiorców - pisze w piątek "Rzeczpospolita".

Od poniedziałku każdy, kto wie o zagrażających konkurencji porozumieniach (zmowach) przedsiębiorstw, może zgłosić to do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów e-mailem i telefonicznie w ramach pilotażowego programu dla tzw. sygnalistów.

Urząd zaskoczony

- Jesteśmy pozytywnie zaskoczeni odzewem. Od uruchomienia pilotażu mieliśmy już kilkadziesiąt telefonów - wskazał w wypowiedzi dla "Rzeczpospolitej" Marek Niechciał, prezes UOKiK.

- Nagłośnienie akcji pokazało, że można nas anonimowo zawiadomić, i zachęciło do tego. Pamiętajmy, że chodzi o informacje o zmowach groźnych dla gospodarki, których skutki odczuwa każdy z nas, na przykład poprzez wyższe ceny produktów i usług lub trudniejszy do nich dostęp - dodał.

Najnowszy przykład to zmowa producenta kotłów gazowych i pogrzewaczy wody z ich dystrybutorami, w wyniku której klienci płacili więcej. - W marcu UOKiK nałożył na producenta karę 213 tysięcy złotych - czytamy w artykule.

Gdzie zgłaszać

Zgłoszenia do UOKiK można kierować na specjalny numer telefonu lub na adres mailowy.

Wszystkie dane na temat programu dla sygnalistów znajdują się na nowo utworzonej stronie konkurencja.uokik.gov.pl. Są tam też informacje o tym, jakie działania mogą naruszać prawo, rozstrzygnięcia, które może wydać urząd, a także dotyczące programu łagodzenia kar.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane