• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Większość Polaków nie obawia się utraty pracy. Rekordowy wynik nowego badania

Pracownicy poszukiwani. Brakuje wykwalifikowanych specjalistów Odtwórz: Pracownicy poszukiwani. Brakuje wykwalifikowanych specjalistów
Pracownicy poszukiwani. Brakuje wykwalifikowanych specjalistów

Tylko co dziewiąty Polak boi się o utratę pracy - wynika z "Barometru Rynku Pracy" firmy Work Service. To spora zmiana w stosunku do zeszłego roku, kiedy tylko 70 procent zatrudnionych było pewnych etatu. To rekordowy wynik, jeśli chodzi o rynek pracy - podkreślają twórcy opracowania.

Nie tylko pracownicy nie boją się utraty pracy, ale też ponad połowa jest pewna, że jeśli tak się stanie, to z powodzeniem znajdzie kolejną.

"Pewność zatrudnienia wzrasta wraz z dochodem. Utraty pracy boi się 16,8 proc. badanych zarabiających do 1 999 zł i tylko 4,7 proc. osób, którzy miesięcznie otrzymują ponad 3 999 zł."- napisano w raporcie.

Gdzie znajdą pracę? Wśród osób, które są pożądane na rynku pracy maleje odsetek osób o małych kwalifikacjach, a rośnie - specjalistów. - To najważniejsza zmiana - oceniał w programie "Biznes dla Ludzi" Maciej Witucki z Work Service.

- Dobra wiadomość dla młodych ludzi - wreszcie ruszają poszukiwania kadr zarządzających - podkreślał.

Witucki był też pytany, czego szukają ludzie, kiedy zmieniają pracę. - Po pierwsze chodzi o wynagrodzenia, po drugie mówią: chcę się rozwijać w nowej pracy - mówił gość programu.

Praca bez podwyżek

Dobra pozycja pracowników na rynku pracy wiąże się z wyższymi wymaganiami. - 50 procent osób uważa, że w najbliższym czasie powinno dostać podwyżkę - zauważał Witucki.

Ale inne plany mają pracodawcy. - Tylko 11 proc. pracodawców deklaruje, że zamierza podnieść pensje - mówił Witucki. W jego ocenie to zaskakujące, zwłaszcza, że pracowników, których można przejąć na rynku jest coraz mniej. - To ciekawe, że ta kwestia nie przekłada się na chęć pracodawców do podnoszenia wynagrodzenia - mówił gość TVN24 BiS.

Zauważał, że nie jest wykluczone, że pracodawcy jeszcze nie zorientowali się w jakiej są sytuacji. - Być może jeszcze jest nadzieja, że uda się te luki zapchać, że być może jeszcze nie muszą podnosić pensji, być może stąd te 11 proc. - domyślał się.

Jak szukamy pracy?

Gość był też pytany o najpopularniejsze sposoby na szukanie pracy. - To bardzo często są rekomendacje, wciąż mamy tradycyjne metody. A z drugiej strony oczywiście internet - zauważał.

Witecki dodawał, że wybierając się na spotkanie rekrutacyjne pracownik chciałby być bogatszy szczególnie o jedną informację: - 90 procent Polaków oczekuje, żeby na ogłoszeniu podawać wynagrodzenie - Jak tłumaczył, mogłoby to zaoszczędzić czas obu stronom, a "w klasycznych ogłoszeniach tego nie ma".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane