• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Praca

Ten sklep wyprzedził polski rząd. Już płaci minimum 15 złotych za godzinę pracy

Ten sklep wyprzedził polski rząd. Już płaci minimum 15 złotych za godzinę pracy
Foto: Shutterstock Foto: Podwyżki w IKEA. 15 złotych za godzinę

15 złotych brutto - tyle będzie wynosiła najniższa stawka godzinowa pracowników etatowych w sklepach IKEA. Oznacza to, że osoba pracująca na pełnym etacie zarobi co najmniej 2,4 tys. zł brutto. To więcej niż pensja minimalna.

Sieć sklepów IKEA podniosła stawkę godzinową do 15 złotych brutto. Wcześniej płaca minimalna wynosiła 12 złotych brutto za godzinę. Podwyżka będzie obowiązywała od stycznia 2016 roku.Dodatkowe pieniądze otrzymają pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę. Podwyżka obejmie około 20 proc. wszystkich pracowników sklepów IKEA w Polsce, czyli około 800 osób.

Dlaczego?

- Zdecydowaliśmy się na wprowadzenie wyższej minimalnej stawki godzinowej we wszystkich sklepach IKEA w Polsce w odpowiedzi na potrzeby naszych pracowników oraz po szczegółowej analizie polskiego rynku wynagrodzeń. Chcemy być wspaniałym miejscem pracy i jest to nasze kolejne działanie w tym obszarze, po wprowadzeniu w zeszłym roku planu emerytalnego dla wszystkich pracowników Grupy IKEA w Polsce - mówi tvn24bis.pl Paulina Nesteruk-Łuczyńska z biura prasowego IKEA.

- W przestrzeni publicznej od dłuższego czasu toczy się dyskusja na temat rosnących kosztów życia i minimalnego wynagrodzenia. Chcemy zapewniać naszym pracownikom odpowiednie warunki pracy oraz możliwości rozwoju – nie tylko w IKEA, ale również w życiu prywatnym - podkreśla Nesteruk-Łuczyńska.

IKEA w Polsce

W całej Grupie IKEA w Polsce (czyli w sklepach, centrach handlowych i dystrybucyjnych, fabrykach IKEA Industry, spółce odpowiadającej za współpracę z naszymi dostawcami oraz spółce świadczącej usługi finansowe dla pozostałych spółek IKEA) zatrudnionych jest ok. 14 tysięcy osób. W samych sklepach IKEA w Polsce, czyli w spółce IKEA Retail, pracuje obecnie ok. 4000 osób.

Płaca minimalna

Z badania TNS wynika, że trzy czwarte Polaków twierdzi, że płaca minimalna powinna być wyższa od obecnej 1750 zł i wynosić średnio 2535 zł. Według respondentów, wyższa powinna być też minimalna stawka brutto za godzinę pracy, które w 2015 roku wynosiło 10,41 zł brutto. Co czwarty odpowiadający ocenia, że minimalna stawka brutto za godzinę pracy powinna wynosić 15 zł.

Podniesienie płacy minimalnej było jedną z głównych obietnic wyborczych Prawa i Sprawiedliwości. Partia przed objęciem władzy proponowała, aby minimalna stawka godzinowa wynosiła 12 złotych.

Na początku października 2015 roku - czyli jeszcze przed objęciem władzy - ówczesna kandydatka na urząd premiera Beata Szydło złożyła w Sejmie projekt ustawy minimalną 12-złotową stawkę za godzinę pracy. Nowy rząd informował, że w ministerstwie pracy trwają już prace nad przygotowaniem tych zmian. Według szefowej tego resortu Elżbiety Rafalskiej stawka 12 zł za godzinę pracy zacznie obowiązywać od 1 lipca 2016 roku.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane