• rozwiń
  • WIG20 2184.35 -0.19%
  • WIG30 2509.19 -0.32%
  • WIG 56561.79 -0.18%
  • sWIG80 11621.76 -0.27%
  • mWIG40 3894.19 -0.62%

Ostatnia aktualizacja: 2019-05-17 17:15

Dostosuj

Zaostrza się handlowa bitwa o pracowników. Biedronka daje nawet 550 zł podwyżki

W tych branżach są najwyższe i najniższe zarobki Odtwórz: W tych branżach są najwyższe i najniższe zarobki
W tych branżach są najwyższe i najniższe zarobki "Źródło: TVN24 BiS"

Jeronimo Martins Polska, właściciel sieci Biedronka, od 1 stycznia 2018 roku podnosi wynagrodzenia pracowników zatrudnionych w sklepach oraz centrach dystrybucyjnych - poinformowało biuro prasowe spółki. To efekt trudności ze znalezieniem chętnych do pracy na dotychczas oferowanych warunkach finansowych, ale też pokłosie rywalizacji o pracowników z innymi sieciami handlowymi.

Spółka podała, że wysokość podwyżek jest uzależniona od szeregu czynników, takich jak staż pracy, lokalizacja sklepu oraz stanowiska i waha się w granicach od 200 do 550 zł brutto.

Problemy z pracownikami

"Jeronimo Martins Polska, jako największy prywatny pracodawca w Polsce, jest zdeterminowany, aby być pracodawcą pierwszego wyboru w sektorze handlowym. Dlatego regularnie dokonujemy przeglądu wynagrodzeń i świadczeń pozapłacowych dla pracowników" - poinformowała spółka w komunikacie.

Jak podano, "najbliższe zmiany wejdą w życie już od stycznia 2018 roku, a nie jak w poprzednich latach od kwietnia. Ich głównym punktem są podwyżki wynagrodzeń dla pracowników zatrudnionych w sklepach oraz centrach dystrybucyjnych".

Ostatnia podwyżka w Biedronce miała miejsce 1 kwietnia. Wynagrodzenie pracownika rozpoczynającego pracę na stanowisku sprzedawca-kasjer wynosi 2450 zł brutto. Pensja sprzedawcy-kasjera z trzyletnim stażem pracy wzrosła wówczas z 2600 do 2750 złotych brutto. Dodatkowo każdy sprzedawca-kasjer może liczyć na premię miesięczną w wysokości do 330 zł brutto.

Rekrutacje bez efektu

Pracownicy dostali podwyżki mimo, że w lutym prezes grupy Jeronimo Martins Pedro Soares dos Santos, mówił, że firma mająca trudności w pozyskiwaniu nowych pracowników na polskim rynku pracy, nie zamierza rozwiązywać tego problemu przez podnoszenie wynagrodzeń. - Nie czujemy presji na podnoszenie pensji dla pracowników. Dwie podwyżki dla naszej załogi wprowadziliśmy już w minionym roku: w kwietniu i październiku (2016 - red.) - wskazał.

Przyznawał wówczas jednak, że w ubiegłym roku w kilku zorganizowanych rekrutacjach do sklepów Biedronka nie udało zakontraktować żadnego nowego pracownika.

Jeronimo Martins Polska zatrudnia ponad 60 tys. osób. Biedronka, która jest największą siecią detaliczną w Polsce, na koniec września liczyła ponad 2,7 tys. sklepów.

Podwyżki w innych sieciach

W tym roku podwyżki otrzymali też pracownicy innych sieci handlowych. W marcu pensje podniósł Lidl. Dla osoby, która zaczyna pracę w sieci wynosi ona obecnie 2550 - 3300 zł brutto. Po roku pracy wynagrodzenie rośnie do poziomu 2750 zł - 3500 zł brutto, a po dwóch latach zatrudnieni mogą liczyć na 3000 - 3800 zł brutto.

W tym samym miesiącu pensje podniósł też Kaufland, który na początek zaproponował swoim pracownikom 2600 zł brutto miesięcznie. Po dwóch latach pracownik może liczyć na wzrost pensji o kolejne 300 zł.

Podwyżki mają miejsce także w hipermarketach. W lipcu wynagrodzenia w Polsce podniosło Tesco - o około 2 proc. Od sierpnia wyższe pensje otrzymują też pracownicy sieci Carrefour.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (6)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
bolek20
A to teraz nagle pieniądze się znalazły jaki ich przycisnął brak pracowników? A wcześniej nie można było tego zrobić? Wyzyskiwacze, nic więcej.
 • 3
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
dawidov
Otworz sklep i zatrudnij ludzi, na poczatek daj im 5.000,00 zl. brutto, beda u ciebie godnie zarabiac, tylko jestem ciekawy pod jakim mostem bedziesz ty spal.
 • 2
 • 3
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane