• rozwiń
  • WIG20 2173.75 +0.82%
  • WIG30 2463.94 +0.89%
  • WIG 57297.12 +0.70%
  • sWIG80 11452.13 -0.32%
  • mWIG40 3670.47 +0.71%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Energetyka

Przegląd prasy: Szpitale szukają leku na drogi prąd

Morawiecki o wzroście cen prądu Odtwórz: Morawiecki o wzroście cen prądu
Morawiecki o wzroście cen prądu

Niektóre szpitale będą musiały zapłacić za energię ponad dwukrotnie więcej niż obecnie. W przypadku części z nich oznaczać to będzie koszty działalności wyższe o milion złotych rocznie - pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Powołując się na wyniki sondażu przeprowadzonego przez Związek Powiatów Polskich, gazeta podkreśla, że w 84 szpitalach podwyżki wyniosą od 38 do 112 procent. "To oznacza, że wydatki średniej wielkości powiatowej placówki wzrosną o 20-40 tys. zł miesięcznie. Czyli około pół miliona rocznie" - czytamy.

Szpitale z wyższymi rachunkami

Według dziennika zmianę tę najbardziej odczują szpitale specjalistyczne, korzystające z energochłonnych tomografów, rentgenów czy najlepiej wyposażonych sal operacyjnych. "Obecnie wydatki publicznych lecznic na energię elektryczną stanowią średnio 2 proc. ich budżetów. " - podkreśla gazeta.

Jak dodaje, po zmianach w przyszłym roku mogą one wzrosnąć do 3-3,5 proc. "Przy napiętych planach finansowych każdy procent to bardzo dużo" - przekonuje cytowany w dzienniku Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich.

Z kolei prezes zarządu Centrum Zdrowia w Mikołowie Władysław Perchaluk ocenia w gazecie całą sprawę jednym słowem: - Tragedia.

Według niego najkosztowniejsza jest działalność bloku operacyjnego i wykonywanie specjalistycznych badań. - Ale z nich nie możemy zrezygnować - podkreśla.

Perchaluk dodaje, że analizowany jest wariant wprowadzenia systemów i aparatury energooszczędnej. Obawia się też wzrostu cen za usługi, takie jak tomografia komputerowa i rentgen, które u niego w szpitalu realizują podmioty zewnętrzne.

Rekompensaty za drogi prąd

Jak podkreśla dziennik, "w nieoficjalnej rozmowie Ministerstwo Energii przyznaje, że nie wiadomo, czy szpitale będą mogły skorzystać z rekompensat, czyli dopłat do wyższych rachunków za prąd".

- Oficjalnej odpowiedzi resortu nie otrzymaliśmy. Na razie nie ma żadnych szczegółów. Ale i tak już planujemy, że dojdzie do masowego składania wniosków o dopłaty - podsumowuje cytowany w gazecie szef Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych Waldemar Malinowski.

Minister energii Krzysztof Tchórzewski w poniedziałek na antenie radiowej Trójki poinformował, że przygotowywana jest specjalna ustawa, która ma złagodzić skutki podwyżek prądu dla ludności, ale także dla małych i średnich przedsiębiorstw.

- Chcemy w tym najgorszym momencie złagodzić skutki podwyżki cen energii obywatelom, ale także w tym zakresie finansowym zaczynają nam się mieścić także małe i średnie przedsiębiorstwa. Im też - może nie całkowicie - ale złagodzimy podwyżki energii, bo one obsługują obywateli - podkreślił.

Tchórzewski zaznaczył, że resort energii chciałby, żeby te przepisy weszły w życie nie później niż do połowy stycznia.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
nero21
Najbardziej popularnym słowem w roku 2019 będzie słowo "ARMAGEDON". A to za sprawą podwyżek cen energii dla przedsiębiorców. Tak około 50-70%. To już nie będzie "zapaść" czy "katastrofa" to będzie prawdziwa rzeź polskiej przedsiębiorczości.
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane