• rozwiń

Podwyżki odczujemy wszyscy. Dotkną nas nawet "w bułce, którą jemy na śniadanie"

Adamiak: Podwyżek nie unikniemy Odtwórz: Adamiak: Podwyżek nie unikniemy
Adamiak: Podwyżek nie unikniemy "Źródło: TVN24 BiS"

Podwyżek nie unikniemy dlatego, że ceny energii docierają do nas w różny sposób, nawet w bułce, którą jemy na śniadanie, poprzez koszty jej transportu i produkcji - mówił w TVN24 BiS Mariusz Adamiak, ekonomista PKO BP. Dodał, że pomysł rekompensat, jakie szykuje rząd, nie zlikwiduje całkowicie problemu.

Urząd Regulacji Energetyki poinformował w ubiegłym tygodniu, że sprzedawcy energii elektrycznej (PGE, Tauron, Enea, Energa) wnioskują o średnio ponad 30-procentowe podwyżki taryf dla gospodarstw domowych w 2019 roku. Poziom, na jakim ostatecznie będą kształtowały się opłaty w przyszłym roku, będzie znany po zakończeniu procesu taryfowego przez URE.

Rekompensaty za drogi prąd zapowiedział już minister energii Krzysztof Tchórzewski. Obejmą one gospodarstwa domowe, a także - jak mówił minister - "znaczną część firm małych i średnich, w takim zakresie, w jakim one uczestniczą w obsłudze ludności".

Będzie drożej

Zdaniem Mariusza Adamiaka, dyrektora Działu Strategii Inwestycyjnych w PKO BP, podwyżek jednak nie unikniemy. - Dlatego, że ceny energii docierają do nas w różny sposób, nawet w bułce, którą jemy na śniadanie, poprzez koszty jej transportu i produkcji - tłumaczył.

Według niego rekompensaty w jakiś sposób ograniczą problem, ale go całkowicie nie zlikwidują, ponieważ rosną koszty dla firm i samorządów. - Poza tym te rekompensaty są czasowe, mówi się o jednym roku. Zobaczymy, co będzie dalej - zauważył.

- Tak czy inaczej ceny energii wzrosną, odczujemy je w naszych portfelach pośrednio i bezpośrednio - dodał.

Droższe bilety

Jak zauważył ekonomista, wśród najbardziej poszkodowanych podmiotów znajdują się samorządy. - Myślę, że tutaj w wielu przypadkach zapadnie decyzja o podniesieniu cen np. biletów komunikacji miejskiej. Zwłaszcza, że jest początek kadencji, więc łatwiej to zrobić politycznie - powiedział.

Gigantyczna, 80-proc. podwyżka cen za dostawy energii czeka Koleje Mazowieckie. Spółka protestuje przeciwko wyższym rachunkom i skierowała w tej sprawie pismo do dostawcy prądu PKP Energetyka.

Podwyżka nie ominie też szpitali. Niektóre z nich będą musiały zapłacić za energię ponad dwukrotnie więcej niż obecnie. W przypadku części z nich oznaczać to będzie koszty działalności wyższe o milion złotych rocznie - napisał we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane