• rozwiń

"Podwyżka akcyzy na napoje spirytusowe nie przyniosła efektów"

"Podwyżka akcyzy na napoje spirytusowe nie przyniosła efektów"
Foto: Shutterstock Foto: We wtorek w Krajowej Izbie Gospodarczej odbyła się debata poświęcona efektom podwyżki akcyzy, która została wprowadzona w 2014 r. na wyroby spirytusowe

Podwyżka podatku akcyzowego na wyroby spirytusowe w 2014 r. nie przyniosła dodatkowych wpływów budżetowych, ale spowodowała spadek produkcji i problemy najmniejszych producentów - stwierdzili eksperci podczas wtorkowej debaty w KIG.

We wtorek w Krajowej Izbie Gospodarczej odbyła się debata poświęcona efektom podwyżki akcyzy na wyroby spirytusowe, która została wprowadzona w 2014 r.

Jasne i pewne

Prezes KIG Andrzej Arendarski otwierając debatę wskazywał, że najważniejsze jest to, by prawo podatkowe było prawem jasnym, przewidywalnym, pewnym i prostym. - O takie prawo zabiegamy, ale niestety w przypadku podatku akcyzowego tak nie jest - zaznaczył.

- Podatek akcyzowy to ważna pozycja, bo to niemal 22 proc. wpływów budżetu - dodał. Jak tłumaczył, podatek akcyzowy, choć jest uciążliwy dla przedsiębiorców, to rozumieją oni, iż musi istnieć. Arendarski podkreślał jednak, że przed każdą podwyżką akcyzy, przedsiębiorcy wskazywali, iż nie ma prostego przełożenia na podwyższenie wpływów budżetowych. - Wszelkie podwyżki muszą być robione w sposób rozsądny - zaznaczał.

Analiza i jej wyniki

Maciej Rapkiewicz z Instytutu Sobieskiego przypomniał wyniki przygotowanej jeszcze w 2013 r. analizy szacowanych efektów podwyżki stawek podatku akcyzowego na wyroby spirytusowe. Od stycznia 2014 r. rząd podwyższył akcyzę na te wyroby o 15 proc., a w przypadku innych wyrobów alkoholowych pozostawił akcyzę bez zmian. - Było to bardzo dziwne, bo podwyżka nie dotknęła innych wyrobów - wskazywał ekspert Instytutu.

Dodał, że wówczas resort finansów zakładał, że dzięki tej podwyżce wpływy do budżetu wzrosną o ponad 700 mln zł, czyli o ok. 12 proc. względem 2012 r. Jednocześnie założono, że wzrost akcyzy odbije się ok. 3-proc. spadkiem sprzedaży wyrobów spirytusowych.

- Okazało się, że po 11 miesiącach 2014 r. wzrost wpływów akcyzowych od wyrobów spirytusowych, wobec 2012 r. wyniósł ok. 1 proc. (...). Tymczasem spadek produkcji tych wyrobów był dwucyfrowy - wskazywał Rapkiewicz. - Podwyżka nie przyniosła ani skutków dla budżetu państwa, ani dla sektora - dodał.

Ekspert Instytutu Sobieskiego stwierdził, że optymalny z punktu widzenia budżetu powinien być równomierny wzrost stawek podatkowych, zarówno na piwo, wino i wyroby spirytusowe, który powinien wynieść wówczas między 5 a 10 proc.

"Zaburzenie branży"

Leszek Wiwała ze Związku Pracodawców Polskiego Przemysłu Spirytusowego stwierdził natomiast, że podwyżka akcyzy sprawiła "długotrwałe zaburzenie branży i całego rynku".

- Gdy porównamy 14 miesięcy przed i po podwyżce akcyzy, to łączna produkcja spadła o 24 proc. Co więcej, okazuje się, że po zeszłorocznej podwyżce tylko 64 proc. dużych i średnich przedsiębiorstw wypracowało zysk. Przychody w tej grupie po pierwszych trzech kwartałach ub.r. były mniejsze nie tylko wobec 2013 r., ale również względem 2012 r., a to przekłada się na inwestycje tych firm - mówił Wiwała.

- Podwyżkę akcyzy najdotkliwiej odczuli jednak najmniejsi producenci - podkreślił.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (14)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
ludvik_vonmises
Co niektórzy śmieją się bezpodstawnie wprowadzając opinię publiczną w błąd, z Korwina, a Korwin już dawno od prawie 30 lat krzyczy, że podnoszenie podatków tylko zmniejsza wpływy do budżetu, tylko teraz internet dociera do ludzi coraz częściej a nie TV i coraz więcej rozumie to
 • 0
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
prorok czy co
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Jas80
Nasi politycy nie dość że sami nie mają pojęcia o ekonomii i zarządzaniu to jeszcze nie słuchają ludzi, którzy się na tym znają - to się nazywa arogancja władzy. Krzywa Laffera jest znana studentom pierwszych lat ekonomii czy zarządzania (oczywiście tym, którzy poza deplomem chcą jeszcze sie czegoś nauczyć.
 • 4
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
jack_nn
Nauczka dla rządu, że Państwo bogaci się nie poprzez podnoszenie podatków, ale poprzez ich zmniejszanie. Zmniejszanie prowadzi do poprawy sytuacji finansowej konsumenta a za tym stymuluje pobyt, rośnie podaż i wpływy do budżetu pomimo niskich podatków są większe !!!!
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Wielkie nerwy
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane