• rozwiń

Krok bliżej do nowej drogi na Podkarpaciu. Ważny odcinek S19

Krok bliżej do nowej drogi na Podkarpaciu. Ważny odcinek S19
Foto: flickr.com/ (CC BY 2.0)/ highwaysagency Foto: Droga ekspresowa S19 ma stać się główną trasą komunikacyjną na kierunku północ - południe we wschodniej części kraju

Rozpoczęło się przygotowanie koncepcji programowej dla ponad 10-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S19 od węzła Rzeszów Południe (Kielanówka) do Babicy. Prace potrwają półtora roku.

Jak poinformowała rzeczniczka rzeszowskiego oddziału GDDKiA Joanna Rarus, najkorzystniejszą ofertę złożyło konsorcjum firm Promost Consulting i IRP Biuro Projektów. Koncepcja ma kosztować ponad 6 mln zł.

- Dzisiaj podpisaliśmy umowę z tym konsorcjum. Czas na wykonanie zadania to 19 miesięcy. Koncepcja zostanie przygotowana wraz z pełnym rozpoznaniem geologicznym i hydrogeologicznym - dodała.

Prace projektowe

Rarus podkreśliła, że w ramach zamówienia wykonawca przygotuje m.in. analizy i prognozy ruchu, wariantowe rozwiązania techniczne planowanej drogi wraz z obiektami inżynierskimi i dokumentację bezpieczeństwa tunelu, który ma powstać w ramach tej inwestycji.

- Konsorcjum wykona też kompleksowe rozpoznanie geologiczne, przygotuje i opracuje opinię geotechniczną, dokumentację hydrogeologiczną oraz będzie prowadził monitoring występujących na tym odcinku osuwisk - zaznaczyła.

Droga S19

Budowa odcinka S19 od Rzeszowa do Babicy będzie realizowana w systemie projektuj-buduj. W ramach tego odcinka przewiduje się wykonanie obiektów inżynierskich, w tym tunelu o długości ponad 1,3 km, pięciu estakad, wiaduktu oraz przejść dla zwierząt. Droga będzie miała po dwa pasy ruchu w każdym kierunku.Dla kolejnego odcinka S19 od Babicy do Barwinka na granicy państwa przetarg na wykonanie koncepcji programowej ma być ogłoszony niebawem.

W sumie odcinek S19 od Rzeszowa do Barwinka będzie miał ponad 85 km długości. Szacunkowy koszt powstania tej trasy to ok. 9 mld zł. W ramach tego odcinka konieczna będzie budowa m.in. 4 tuneli i prawie 50 estakad.

Via Carpatia

Droga ekspresowa S19 ma stać się główną trasą komunikacyjną na kierunku północ - południe we wschodniej części kraju. Ma przebiegać od przejścia z Białorusią w Kuźnicy do granicy ze Słowacją w Barwinku.

Ma być też częścią międzynarodowej trasy Via Carpatia, która przebiegać będzie z Kłajpedy i Kowna na Litwie przez Białystok, Lublin, Rzeszów i słowackie Koszyce do Debreczyna na Węgrzech, a dalej do Rumunii, Bułgarii i Grecji.

Rewolucja w opłatach za drogi:

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane