• rozwiń

Umowy na dwa odcinki Trasy Kaszubskiej. "Wielki dzień dla połączenia Trójmiasta ze Szczecinem"

Autonomiczne taksówki wkrótce mogą wyjechać na drogi Odtwórz: Autonomiczne taksówki wkrótce mogą wyjechać na drogi
Autonomiczne taksówki wkrótce mogą wyjechać na drogi "Źródło: TVN24 BiS"

W poniedziałek podpisano umowy na realizację odcinków drogi ekspresowej S6 w województwie pomorskim: z Bożegopola Wielkiego do Luzina oraz z Luzina do Szemuda. Projektowany jest już inny odcinek - z Szemudu do Gdyni. Pierwsze pojazdy mają pojechać trasą w drugiej połowie 2021 roku.

W poniedziałek w Gdańsku umowy na realizację dwóch odcinków drogi ekspresowej S6 (tzw. Trasy Kaszubskiej) w woj. pomorskim podpisali przedstawiciele gdańskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz firm, Budimex SA i PORR SA, które wygrały przetargi na realizację projektów w formule "zaprojektuj i zbuduj".

Oba odcinki mają po ok. 10 km długości. Ma powstać trasa dwujezdniowa, posiadająca po dwa pasy ruchu w każdym kierunku i pas awaryjnego postoju.

W marcu podpisana została umowa na realizację ok. 20 km odcinka S6 między Szemudem a Gdynią Wielkim Kackiem. Trasę projektuje już spółka Polaqua.

Szybciej do Szczecina

Uczestniczący w uroczystości Marek Chodkiewicz, podsekretarz stanu w ministerstwie infrastruktury ocenił, że "to wielki dzień dla połączenia Trójmiasta ze Szczecinem".

W ubiegłym tygodniu Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów podjął decyzję, że pozostałe odcinki S6, tj. obwodnica Metropolii Trójmiejskiej, ok. 150 km odcinek Koszalin - Bożepole Wielkie i zachodnia obwodnica Szczecina będą budowane w formule partnerstwa publiczno-prywatnego(PPP).

- Całą północ Polski, Gdynia, Gdańsk będą skomunikowane ze Szczecinem via Koszalin - podkreślił. Chodkiewicz ocenił, że decyzja o budowie w formule PPP jest "stuprocentowym krokiem do przodu". Zakłada się, że S6 na całym odcinku może być gotowa do 2023 roku.

Pierwszy odcinek z Bożegopola Wielkiego do Luzina będzie projektowała i budowała firma PORR SA za cenę 337,9 mln zł w terminie 31 miesięcy (z wyłączeniem okresów zimowych od 15 grudnia do 15 marca). Na trasie zostaną wybudowane trzy węzły drogowe: Bożepole Wielkie (połączenie z istniejącą drogą krajową nr 6), Strzebielino i Luzino. Przy węźle Luzino powstanie Obwód Utrzymania Drogi Ekspresowej służący do zarządzania odcinkiem drogi ekspresowej S6.

Realizacji drugiego zadania między Luzinem a Szemudem podjęła się firma Budimex SA, za które dostanie 335,8 mln zł. Ma zaprojektować i wybudować w terminie 34 miesięcy (z wyłączeniem okresów zimowych od 15 grudnia do 15 marca) oraz zapewnić 10 lat gwarancji jakości na elementy infrastruktury. Na tym odcinku zostanie wybudowany jeden węzeł drogowy - Szemud.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane