• rozwiń

Temat: Motoryzacja

Ze Świnoujścia do Czech. Bruksela dorzuci prawie dwa miliardy do budowy odcinka ekspresówki

Budowa dróg przy wsparciu Lasów Państwowych Odtwórz: Budowa dróg przy wsparciu Lasów Państwowych
Budowa dróg przy wsparciu Lasów Państwowych "Źródło: tvn24"

Umowę dofinansowania budowy 67 kilometrów trasy S3 w wysokości prawie 1,9 miliarda złotych podpisano w poniedziałek w Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Całkowity koszt budowy odcinka to ponad 3,9 miliarda złotych. Długość całej trasy S3 od Świnoujścia do granicy z Czechami będzie liczyła około 480 km.

Nowy odcinek drogi ekspresowej S3 połączy dwa dolnośląskie miasta - Legnicę i Lubawkę. Planowany termin zakończenia inwestycji to koniec maja 2023 roku. Budowany odcinek rozpoczyna się w gminie Krotoszyce, następnie trasa przechodzi przez gminy Męcinka, Jawor, Mściwojów, Paszowice, Dobromierz, Bolków, Stare Bogaczowice, Czarny Bór, Marciszów, Kamienna Góra i Lubawka.

"Jesteśmy pod presją czasu"

Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński powiedział, że odcinek trasy S3, na który została podpisana umowa dofinansowania, to jeden z najważniejszych fragmentów tej trasy.

- Jesteśmy pod presją czasu, bo zależny nam, aby roboty jak najszybciej biegły i żeby pieniądze były jak najszybciej przekazywane na realizowane projekty. To 67 kilometrów, ale to chyba najważniejszy odcinek, którym się zajmujemy w ramach trasy S3. Jest to ten odcinek, od Legnicy do Lubawki, który połączy już istniejący odcinek trasy S3 z Czechami - stwierdził Kwieciński.

- Zależy nam na tym, żeby ten korytarz, który łączy Morze Bałtyckie z Morzem Śródziemnym, znalazł swoje w pełni zastosowanie. (...) To jeden z trzech korytarzy północ - południe w Polsce obok autostrady A1 i obok budowanej trasy S19 - dodał.

Minister Kwieciński przypomniał, że długość całej trasy S3 od Świnoujścia do granicy z Czechami będzie liczyła około 480 km.

Otwarcie nowego odcinka

Obecny podczas podpisania dofinansowania wiceminister infrastruktury Marek Chodkiewicz przypomniał, że jeszcze jesienią tego roku otwarty zostanie odcinek trasy S3 Legnica - Bolków.

- Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk prowadzi intensywne rozmowy ze stroną czeską, aby droga D11, czyli z Lubawki w kierunku Pragi, również uzyskała tam priorytet. (...) Mam nadzieję, że te pertraktacje doprowadzą do tego, by droga po stronie czeskiej również do roku 2023, w kierunku Pragi, była trasa całkowicie otwartą - powiedział Chodkiewicz.

Według resortu rozwoju po wybudowaniu drogi ekspresowej S3 na odcinku Legnica – Lubawka natężenie ruchu na drodze krajowej nr 8 Kudowa Zdrój – Kłodzko – Wrocław zmniejszy się o około 1000 pojazdów (w tym około 400 samochodów ciężarowych) na dobę. Nastąpi również poprawa warunków ruchu tranzytowego przy drogach krajowych nr 3 i nr 5.


Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (7)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Scrutinizer
3,9 mld PLN za 67 km drogi ekspresowej - NIE AUTOSTRADY! To daje 13,5 mln €/km drogi ekspresowej - NIE AUTOSTRADY!
Przypomnę jeszcze, jak to PiS zarzuca i zarzucał, że za PO-PSL mieliśmy najdroższe autostrady - NIE DROGI EKSPRESOWE! - w Europie, za 9,5 mln €/km.
Donald wróć, bo ten PiS nam całą Polskę rozkradnie.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
Michał800
Ale nie dobra ta Unia, kasę temu biednemu rządowi daje, któren to zarazem opluwa ją zajadle, a potem trzeba w blasku kamer wstęgi przed wyborami przecinać mówiąc: myśmy to zbudowali!
  • 3
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
Scrutinizer
@Lapigrosz9012
UE tę kasę ma z podatków obywateli krajów UE. Tak, korzystają. Jeżdżą po płatnych polskich autostradach wybudowanych w części z ich podatków i ... płacą myto.
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane