• rozwiń
  • WIG20 2229.92 -0.18%
  • WIG30 2531.47 0.00%
  • WIG 58851.05 +0.17%
  • sWIG80 11605.03 +0.29%
  • mWIG40 3797.96 +1.36%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Podatki

Resort finansów znów zmienia zdanie. Nowy podatek nie dla sklepów internetowych

Resort finansów znów zmienia zdanie. Nowy podatek nie dla sklepów internetowych Odtwórz: Resort finansów znów zmienia zdanie. Nowy podatek nie dla sklepów internetowych
Foto: Shutterstock | Video: TVN24 BiS Foto: Jak pisze "DGP" resort finansów wycofuje się z pomysłu obciążenia handlu w sieci | Video: Resort finansów znów zmienia zdanie. Nowy podatek nie dla sklepów internetowych

Resort finansów wycofuje się z pomysłu obciążenia handlu w sieci - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Jak pisze "DGP", odpowiedni zapis ma się znaleźć w nowej wersji ustawy o podatku od handlu detalicznego, którą resort przedstawi w najbliższych dniach.

Uwagi resortu

MF zdaje sobie sprawę, jak skomplikowany byłby pobór podatku od handlu w sieci. Trudno byłoby go egzekwować od podmiotów działających za granicą.

Przedstawiciele ministerstwa przyznają, że niektóre uwagi resortu cyfryzacji, który podatkowi od handlu w internecie mówi stanowcze "nie", są zasadne.

Kolejne zmiany

To już kolejna zmiana pomysłu na podatek handlowy.Mimo kilku miesięcy prac jego ostateczny kształt nadal nie jest znany.

Zgodnie z pierwotną propozycją Ministerstwa Finansów, podatek handlowy miał mieć dwie zasadnicze stawki.

Stawka 0,7 proc. miała obciążać przychód nieprzekraczający w danym miesiącu kwoty 300 mln zł. Stawka 1,3 proc. miała być płacona od nadwyżki przychodu ponad 300 mln zł w tym miesiącu. Inne stawki podatku od sprzedaży miały obowiązywać w soboty, niedziele i święta - 1,3 proc. (dla uzyskujących przychód poniżej 300 mln zł miesięcznie) oraz 1,9 proc. (powyżej tego progu). Obecnie projekt przewiduje kwotę wolną od podatku w wysokości 1,5 mln zł miesięcznie.

Po protestach właścicieli małych i średnich polskich sklepów szef Komitetu Stałego Rady Ministrów, minister Henryk Kowalczyk zapowiedział jednak, że podatek za handel w sobotę wyniesie tyle samo jak w dni powszednie. Obiecał zmianę definicji franczyzy i zwiększenie kwoty wolnej od podatku w przypadku wprowadzenia liniowej stawki.

Ministerstwo Finansów musiało wziąć też pod uwagę, że Komisja Europejska zdecydowanie negatywnie wypowiada się o stawce progresywnej.

Kiedy nowy projekt?

Nowy projekt ustawy ma trafić do konsultacji społecznych w przyszłym tygodniu. Kiedy będzie procedowany? Tego nie wiemy.

Podczas piątkowej konferencji podsumowującej 100 dni rządu premier Beata Szydło przyznała się jednak do błędu przy wprowadzaniu nowej daniny. Zdaniem szefowej polskiego rządu pierwszy projekt ustawy o handlu bardziej szkodziłby polskim przedsiębiorcom niż pomagał.

- Pierwszy projekt, który był przez nas zaprezentowany okazał się projektem, który nie wypełniał tych założeń, które sobie stawialiśmy. Ale słuchamy Polaków. Dlatego zdecydowaliśmy na to żeby podatek o hipermarketach zmienić i teraz trwają konsultacje z przedsiębiorcami. Ten projekt będzie przeformatowany i w najbliższym czasie będzie skierowany do prac sejmowych - zapewniła.

Według Szydło, nowy wariant podatku będzie uwzględniał "wyższą wolną kwotę od podatku, co zabezpieczałoby polskich przedsiębiorców", także zrzeszonych w sieci. - Projekt ustawy będzie w przyszłym tygodniu skierowany do prac rządowych, do konsultacji, on już jest w tej chwili na ukończeniu - zadeklarowała premier.

Premier Beata Szydło o podatku handlowym podczas konferencji podsumowującej 100 dni rządu:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane