• rozwiń

"Prosimy o czujność". Poczta Polska ostrzega przed cyberprzestępcami

Eksperci przestrzegają przed oszustami internetowymi Odtwórz: Eksperci przestrzegają przed oszustami internetowymi
Eksperci przestrzegają przed oszustami internetowymi "Źródło: TVN24 BiS"

Poczta Polska ostrzega przed cyberprzestępcami. "Prosimy o czujność i uważne czytanie otrzymanych wiadomości oraz zawartych w niej linków" - radzą przedstawiciele spółki.

Poczta Polska podała w komunikacie, że w ostatnim czasie można zaobserwować wzmożone działania cyberprzestępców, którzy seryjnie wysyłają wiadomości SMS kierujące do fałszywych stron z płatnościami.

Poczta Polska ostrzega

"Wiadomości takie otrzymują zarówno klienci regularnie korzystający z usług Poczty Polskiej, jak i osoby, które żadnych przesyłek nie oczekują" - czytamy.

Jak wskazano, wiarygodność wśród odbiorców wzrasta, ponieważ wysyłany przez przestępców SMS jest podpisany nazwą 'Poczta Polska', "a w telefonie fałszywa wiadomość wyświetli się pod prawdziwymi SMS-ami otrzymanymi od Poczty Polskiej".

Dlatego Poczta Polska przypomniała w komunikacie, że wysyła wyłącznie wiadomości SMS na temat statusów przesyłek, a wszelkie opłaty związane z przesyłkami, na przykład pobranie, uiszcza się dopiero przy odbiorze przesyłki.

"W przypadku otrzymania podejrzanych wiadomości lub w przypadku podejrzenia nieprawidłowości bądź niezgodności prosimy o zgłoszenie sprawy na policję i niezwłoczne poinformowanie nas na adres cyberbezpieczenstwo[at]poczta-polska.pl" - wskazano.

Jednocześnie Poczta Polska poinformowała, że nie ponosi odpowiedzialności za skutki poczynionych działań przez klientów w wiadomościach rozpowszechnianych przez inne podmioty, w tym podmioty podszywające się pod Pocztę Polską.

SMS z prośbą o dopłatę

Ofiarą oszustwa "na dopłatę" padł niedawno mieszkaniec powiatu legnickiego, który otrzymał wiadomość SMS z prośbą o dopłatę do przesyłki w wysokości 1 złotego.

"Mężczyzna kliknął w link dołączony do feralnej wiadomości, po czym przelał 'brakującą kwotę'. Jak się później okazało, z jego konta zamiast 1 zł, zniknęło prawie 18 tys. zł" - podała policja.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane