• rozwiń

Temat: Sejm

Zwrot ministerialnych nagród do budżetu. Platforma składa projekt ustawy

Morawiecki: czynni politycy zwrócili wszystkie nagrody Odtwórz: Morawiecki: czynni politycy zwrócili wszystkie nagrody
Morawiecki: czynni politycy zwrócili wszystkie nagrody "Źródło: tvn24"

Posłowie Platformy Obywatelskiej zapowiedzieli złożenie w piątek w Sejmie projektu ustawy, który przewiduje zwrot do budżetu państwa przyznanych ministrom rządu Prawa i Sprawiedliwości nagród. Przepisy zakładają także obowiązek ujawnienia przez premiera w Biuletynie Informacji Publicznej wysokości przyznanych nagród i nazwisk osób, które je otrzymały.

Sprawdź, co politycy PiS zrobili z nagrodami

Poseł Mariusz Witczak na piątkowej konferencji prasowej poinformował, że Platforma przygotowała projekt ustawy, który "doprowadzi do tego, że gigantyczne pieniądze, które pobrali ministrowie PiS trafią tam, skąd zostały wzięte, czyli do budżetu państwa".

Jak wyjaśnił Witczak, po wejściu w życie ustawy w trybie pilnym Prezes Rady Ministrów będzie zmuszony w Biuletynie Informacji Publicznej ujawnić wszystkie nagrody, kwoty oraz nazwiska osób, które te nagrody otrzymały. - Skala niczym nieuzasadnionych, tak zwanych nagród, a ściślej mówiąc dodatkowych pensji zatrważa nas wszystkich - podkreślił Witczak.

"Wyciągamy rękę do Jarosława Kaczyńskiego"

Marcin Kierwiński powiedział, że ustawa ma przywrócić "elementarną przyzwoitość". - Przyzwoitość to cecha bardzo deficytowa w PiS. Nie mają tej przyzwoitości, ani pan prezes Jarosław Kaczyński, ani pan premier Mateusz Morawiecki - ocenił poseł PO. Według niego, gdyby politycy PiS mieli choć odrobinę przyzwoitości "pokazaliby opinii publicznej w jaki sposób zwrócili te pieniądze".

W ocenie Kierwińskiego przekazanie do Caritasu pieniędzy z przyznanych nagród "to nie jest zwrot nieprawnie pobranych drugich pensji". - To jest jedynie próba pudrowania rzeczywistości i oszukiwania Polaków na kolejne pieniądze - stwierdził poseł PO.

- Chcemy, żeby była to taka ostatnia szansa na to, żeby wreszcie PiS zreflektował się, że nie wolno w sposób tak bezczelny tak arogancki drenować budżetu państwa, wyłudzać pieniędzy na prywatne cele - mówił Kierwiński.

Zdaniem Krzysztofa Brejzy (PO) ustawa ma pomóc politykom PiS w dojściu do prawdy, jak zwrócić "wyprowadzoną kasę" do budżetu państwa. - My wyciągamy rękę do Jarosława Kaczyńskiego. Tylko tak można odkupić grzech chciwości, tylko poprzez przyjęcie tej ustawy opinia publiczna dowie się jaka była skala tej lewej kasy, bo to nie były żadne nagrody - dodał poseł.

Brejza powiedział, że PO w dalszym ciągu będzie badać okoliczności przyznawania sobie nagród przez polityków PiS. - To będzie kolejny krok, nie tylko nasza pomoc w formie ustawy, ujawnienia tej pazernej twarzy, ale również wyciąganie konsekwencji - podkreślił.

Nagrody dla rządzących

To właśnie w odpowiedzi na interpelacje poselskie Krzysztofa Brejzy, w grudniu ubiegłego roku wiceszef kancelarii premiera Paweł Szrot przedstawił tabelę z łącznymi kwotami nagród brutto dla poszczególnych ministrów, które zostały przyznane szefom resortów w 2017 roku.

Według tabeli, nagrody otrzymało 21 konstytucyjnych ministrów - od 65 tysięcy zł do ponad 80 tysięcy zł rocznie. Dwunastu ministrów w KPRM od blisko 37 tysięcy do prawie 60 tysięcy zł rocznie oraz ówczesna premier Beata Szydło (65 100 zł).


Informacja o nagrodach wywołała oburzenie opozycji, która wielokrotnie apelowała do rządzących o ich zwrot. Politycy PO w kilku miastach zorganizowali "konwój wstydu" - kolumnę aut, które ciągnęły na przyczepach plakaty z wizerunkami polityków PiS i kwotami przyznanych im nagród.

Na początku marca premier Morawiecki zapowiedział likwidację wszelkich nagród i premii dla ministrów i wiceministrów. Na początku kwietnia prezes PiS Jarosław Kaczyński poinformował, że nagrody - które premier Beata Szydło przyznała ministrom konstytucyjnym oraz sekretarzom stanu, którzy są politykami - do połowy maja przekazane zostaną na Caritas na cele społeczne.

- Ten temat uważam za zamknięty - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Z jego wypowiedzi wynika, że wszyscy czynni politycy, ministrowie przekazali nagrody, które otrzymali.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane