• rozwiń
  • WIG20 2229.56 -0.86%
  • WIG30 2525.87 -0.91%
  • WIG 58823.61 -0.54%
  • sWIG80 11579.75 -0.09%
  • mWIG40 3759.83 -0.54%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 10:39

Dostosuj

Temat: Biznes dla Ludzi

Ubezpieczenia, prowizje, opłaty. Po obniżce stóp banki poszukają dodatkowych zysków?

"Biznes dla ludzi" cz.3 Odtwórz: "Biznes dla ludzi" cz.3
Foto: shutterstock.com | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Niższe stopy procentowe to niże raty | Video: "Biznes dla ludzi" cz.3

Po środowej obniżce stóp procentowych odetchnąć mogą posiadacze kredytów hipotecznych. Ich raty powinny spaść. Banki mogą jednak szukać sposobów, aby zrekompensować sobie mniejsze odsetki od kredytów. Gdzie mogą one szukać dodatkowych zysków? Na to pytanie próbował wraz z ekspertem odpowiedzieć Paweł Blajer.

Rada Polityki Pieniężnej obniżyła w środę główną stopę procentową o 50 pkt. bazowych i od czwartku wynosi 1,50 proc. w skali rocznej. To tańszy kredyt i nieco mniejsze zyski dla banków.

Jednak mogą one szukać sposobów, aby zniwelować tę stratę. - Po obniżce stóp procentowych największym problemem z punktu widzenia banków powinno być oprocentowanie, które oficjalnie nie może przekroczyć 10 proc. w skali roku. Ale oczywiście nie ma takich kredytów, wyjąwszy hipoteczne - mówi Maciej Samcik, dziennikarz "Gazety Wyborczej".

- W związku z tym, jeżeli bank nie będzie mógł dać kredytu drożej niż na 10 proc. a bardzo by chciał, to musi tych dodatkowych pieniędzy sobie poszukać. I poszuka ich w ubezpieczeniu, prowizji i opłatach przygotowawczych, czyli we wszystkim oprócz odsetek - dodaje.

Zdaniem gościa programu "Biznes dla ludzi" w TVN24 Biznes i Świat, drugą stroną obniżki stóp procentowych jest to, że bank prawdopodobnie będzie mniej zarabiał na depozytach, czyli na tym, co klient wkłada do banku. - Te straty też trzeba jakoś pokryć i tutaj robi się miejsce na przeróżne podwyżki opłat za rachunki bankowe lub też na wzrost opłat np. za korzystanie z karty. One prawdopodobnie pójdą w górę - podkreśla Samcik.

Zmiana rachunku

Należy pamiętać o tym, że bank ma obowiązek poinformować klienta o zmianie w tabeli opłat i prowizji trzy miesiące wcześniej. Jeśli klient nie zgodzi się na zmiany, może rozwiązać umowę z bankiem - podkreśla ekspert. - Akurat w przypadku >>gołych<< kont osobistych jest to dosyć proste, natomiast pewien problem powstaje jeśli chodzi o klienta, który razem z kontem ma również kartę kredytową bądź debetową - mówi Samcik.

Jak dodaje, warto w tym czasie przeanalizować oferty konkurencji. - W polskich bankach nowy klient jest bardziej ceniony niż stary. Jeśli przyjdziemy do nowego banku to prawdopodobnie otrzymamy super promocyjną ofertę, o której nie ma co marzyć stary klient tego samego banku - zaznacza dziennikarz.

Podkreśla, że jeżeli zdecydujemy się na przeniesienie konta, to lepiej to zrobić samemu. - Im więcej mamy produktów bankowych w starym banku tym większe jest ryzyko, że przy automatycznym przenoszeniu coś się nie uda - dodaje. Według niego najlepszym rozwiązaniem jest otworzenie nowego konta w innym banku, zanim zamkniemy stare. Unikniemy wówczas nieprzewidzianych problemów.

Podwyżki głównie dla nowych

- Prawdopodobnie w dół jako pierwsze pójdzie oprocentowanie lokat. Później banki wprowadzą nowe taryfy jeśli chodzi o kredyty, tak żeby sobie schować w prowizjach te dodatkowe procenty. Na końcu zaczną się zmiany jeżeli chodzi o konta osobiste, bo z punktu wiedzenia bankowca konto osobiste jest najważniejszym produktem. Banki najbardziej boją się, że klienci zabiorą od nich konto - tłumaczy Samcik.

Jak podkreśla, podwyżka opłat dodatkowych to w 90 proc. kwestia, które dotyczy nowych klientów. - Kredyty gotówkowe mają stałe oprocentowane, które się nie zmienia. Po drugie wszystkie opłaty dodatkowe zwykle są pobieranie na samym początku i rozkładane w czasie. Dlatego podwyżka dotknie przede wszystkim nowych kredytobiorców - dodaje Samcik.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Bob 202
Gigantyczne zyski banków za 2014 rok a za wszystko i tak zawsze płaci klient. Polskie banki , w przeciwieństwie do innych, nie dzielą się z klientem żadnym ryzykiem.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Zwęglona Zielona Pyra
Niby dlaczego banki miały by cokolwiek podnosić ?, przecież niższe stopy oznaczają tańszy pieniąc z banku centralnego. Tańszy pieniądz z NBP powinien oznaczać tańszy pieniądz dla końcowego odbiorcy.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
kubat
Ależ Ty jest naiwniakiem. Jaki członek zarządu jakiegokolwiek banku, zrezygnuje choćby z jednej złotówki w swoim portfelu. Jest oczywistą oczywistością, cytując klasyka, że wszelkie ubytki musi pokryć ostatnie ogniwo w tym tłuściutkim łańcuchu.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane