• rozwiń
  • WIG20 2212.15 +1.32%
  • WIG30 2500.06 +1.21%
  • WIG 57986.45 +0.99%
  • sWIG80 11453.40 +0.21%
  • mWIG40 3649.14 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Motoryzacja

"Pożar, który należy szybko ugasić". PO chce wyjaśnień w sprawie CEPiK-u

Badanie techniczne pojazdu po nowemu. Rusza nowy system CEPiK Odtwórz: Badanie techniczne pojazdu po nowemu. Rusza nowy system CEPiK
Badanie techniczne pojazdu po nowemu. Rusza nowy system CEPiK "Źródło: tvn24"

Platforma Obywatelska chce, by w przyszłym tygodniu resort cyfryzacji udzielił wyjaśnień w związku z problemami w działaniu Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Jeszcze we wtorek do Sejmu ma trafić wniosek PO o zwołanie posiedzenia sejmowej komisji cyfryzacji w tej sprawie.

W poniedziałek ruszyła nowa edycja systemu Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Pomimo zapewnień Ministerstwa Cyfryzacji, że CEPiK 2.0 działa, otrzymywaliśmy informacje od czytelników na Kontakt 24 o problemach w jego funkcjonowaniu w wielu regionach Polski. Potwierdzali to również przedstawiciele urzędów między innymi w Raciborzu, Rudzie Śląskiej i Legionowie.

"Program bez pilotażu"

Do sprawy odnieśli się we wtorek posłowie PO: rzecznik Platformy, były wiceminister administracji i cyfryzacji Jan Grabiec oraz "minister cyfryzacji" w Gabinecie Cieni PO Arkadiusz Marchewka.

- Rząd świętuje, wraz z partią, dwa lata rządu PiS, a ludzie zostają ze swoimi problemami zostawieni bez pomocy - powiedział Grabiec na konferencji prasowej. Według niego kłopoty z funkcjonowaniem CEPiK-u dotknęły tysiące Polaków, którzy nie mogą od poniedziałku m.in. zarejestrować swego samochodu lub wymienić dowodu rejestracyjnego.

- Okazało się, że system wyjechał na drogę, ale bez ważnego przeglądu i nie działa - powiedział z kolei poseł Arkadiusz Marchewka. Jego zdaniem problem z CEPiK-iem wynika z tego, że resort cyfryzacji chciał mieć spektakularny sukces, a zamiast tego jest "pożar, który należy szybko ugasić". - Niestety ten program uruchomiono bez pilotażu, bez wcześniejszego porozumienia z samorządami, gdzie można było dokładnie, precyzyjnie sprawdzić, czy będzie on dobrze funkcjonował - wskazywał poseł PO.

Wniosek o komisję

Platforma oczekuje więc od Ministerstwa Cyfryzacji przedstawienia szczegółowych informacji na temat wdrożenia CEPiK-u oraz wyjaśnienia, z czego wynikają problemy w jego działaniu. - Jeszcze dziś składamy do przewodniczącego komisji cyfryzacji, innowacyjności i nowoczesnych technologii wniosek o to, żeby w przyszłym tygodniu, na posiedzeniu Sejmu, została zwołana komisja cyfryzacji, na której ministerstwo przedstawi szczegółowe informacje z wdrażania tego systemu i propozycje, w jaki sposób usprawnić jego działanie - powiedział Marchewka.

Resort cyfryzacji informował w poniedziałek, że system CEPiK "jest w fazie stabilizacji". "W trybie całodobowym działa Zespół Wdrożeniowy, który natychmiast reaguje na sygnały o problemach z działaniem funkcji systemu czy realizacją procesów" - podało ministerstwo.

Karol Manys, rzecznik prasowy Ministerstwa Cyfryzacji w rozmowie z tvn24bis.pl potwierdził, że w poniedziałkowy poranek były kłopoty CEPiK-iem.

- Rano rzeczywiście mieliśmy drobny problem, ale został już usunięty. System ruszył, ale oczywiście przy takiej skali zjawiska mogą się jeszcze pojawiać jakieś kłopoty. Ale po to działamy w Centralnym Ośrodku Informatyki w systemie 24 godzin, żeby te problemy pomagać rozwiązywać - powiedział Manys, jednocześnie zachęcając starostwa powiatowe do kontaktu w przypadku kłopotów z funkcjonowaniem CEPiK-u.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
fruwaj
CEPiK to tylko jeden z wielu pomysłów na poprawę pracy urzędników, które skutecznie ją utrudniają... Są jeszcze takie kwiatki jak SSP i SZD w skarbówce, które wydłużają czas pracy co najmniej dziesięciokrotnie... Pewnie w innych urzędach każdy ma takie "usprawnienia"...
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
VaII Govrylo
Dzisiaj robiłem przegląd.
Nie działa ten cały system.
Panowie powiedzieli, że to nie działa i zrobią mi przegląd na
systemie w stanie awaryjnym czy jakoś tak.
Do tego to jest proste do obejścia.
Wystarczy zaproponować 50 zeta dla diagnosty za przymkniecie oka i ok.
 • 0
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane