• rozwiń

PO: Miliardy z UE niezagrożone. Morawiecki mija się z prawdą

PO: Miliardy z UE niezagrożone. Morawiecki mija się z prawdą
Foto: sxc.hu Foto: Zdaniem polityków PO wydatkowanie 9 mld środków unijnych nie jest zagrożone.

Wydatkowanie środków europejskich nie jest zagrożone, Polska była i jest liderem, jeśli chodzi o wydatkowanie tych środków. Wicepremier Mateusz Morawiecki mija się z prawdą - przekonywali w środę politycy PO.

- Wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki i jego współpracownicy próbują przestraszyć Polaków i wmówić im, że zagrożone jest wydatkowanie 9 miliardów euro z perspektywy europejskiej. Rządy PO-PSL w ostatnich 8 latach były i są odbierane w Europie jako rządy, które najlepiej radziły sobie z wydatkowaniem środków europejskich - powiedział szef klubu PO Sławomir Neumann w środę na konferencji prasowej w Sejmie.

Morawiecki ostrzegał

Morawiecki poinformował we wtorek, że wydatkowanie kwoty 9 mld euro w ramach środków UE na lata 2007-2013 jest zagrożone, dlatego przygotowany został plan naprawczy.

- Do końca tego roku ta perspektywa powinna być w całości wykorzystana, w połowie listopada, kiedy przejęliśmy stery rządów, zauważyliśmy ze zdumieniem, że ogromna kwota ok. 9 mld euro, czyli ok. 40 mld zł, jest po prostu zagrożona, jeśli chodzi o możliwości ich wydatkowania. To jest kwota, która jest bliska deficytowi budżetu państwa, jest większa niż roczne wydatki na politykę obronną - mówił Morawiecki.

Dziś na antenie TVN24 BiŚ zastępca Morawieckiego Jerzy Kwieciński mówił, że udało się zagospodarować już 3 z 9 mld zł.

PO: Polska "prymusem" w wydatkowaniu

Szef klubu PO podkreślił, że Polska była i jest liderem, jeśli chodzi o wydatkowanie środków europejskich.

- Nie ma zagrożeń, co do wydatkowania ostatnich transz środków europejskich. Projekty, które były przygotowane jeszcze przez rząd PO-PSL, są i będą realizowane do końca - zapewnił Neumann.

Powiedział, że wypowiedź Morawieckiego jest dla niego niezrozumiała. Jak dodał, liczy, iż jego słowa są tylko "wypadkiem przy pracy", a jego "mijanie się z prawdą jest jedynie wpadką, a nie regułą".

Szef klubu PO wyraził też nadzieję, że PiS nie będzie przeszkadzał samorządom w wydawaniu środków unijnych, wtedy Polska nadal będzie uważana za "prymusa" w wydatkowaniu środków unijnych.Również senator PO, były wiceminister infrastruktury i rozwoju Waldemar Sługocki zapewnił, że wydatkowanie środków europejskich nie jest zagrożone.

- W sensie kontraktowym nie mamy najmniejszych problemów, żeby zrealizować ważne inwestycje z punktu widzenia społeczno-gospodarczego Polski - podkreślił.

Polska administracja ma czas

Jak wyjaśnił, "proces składania płatności pośrednich do Komisji Europejskiej, będzie trwał do 30 czerwca 2016 roku, a polska administracja będzie miała jeszcze czas na zamykanie definitywne projektów i programów do 31 marca 2017 roku".

- Budowanie (przez Morawieckiego) scenariusza, że rząd PO rzekomo nie potrafił wykorzystać 9 miliardów jest zupełnie nieuprawnione, dlatego, że mówimy o środkach, które jeszcze będą rozliczane w relacjach z Komisją Europejską - zaznaczył Sługocki.

- Chcę zapewnić Polaków, że nie ma zagrożenia dla realizacji polityki spójności (na lata) 2007-2013, pozostawiliśmy tę politykę w dobrym stanie - powiedział senator PO.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (8)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
aleksander_wasniowski
Nie wiem o co ta kłótnia,niedługo nie będzie żadnych funduszy bo przy ich sposobie rządzenia,nikt nie będzie dawał kasy niepewnemu iprawie wrogiemu państwu.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
BOJ
Loading...
BOJ
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
pawel0076
Pisiory , nie odwracajcie kota do gory ogonem , nic nie bylo zagrozone gadacie tak samo jak wczoraj ziobro ze niemiecki trybunak zalatwia ponad 6000 spraw rocznie co sie mija z prawda delikatnie mowiac .
pozdro
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
andrzej_lech
Prawda jak zwykle jest pośrodku, pieniądze nie były zagrożone ale tylko do czasu zmiany władzy, obecnie Morawiecki ma rację, nie tylko te 9 mld ale wszelkie dotacje z UE są zagrożone w związku z wypisywaniem się Polski z rodziny państw demokratycznych.
 • 4
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane