• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Przedsiębiorcy nabierają wiatru w żagle. Jest najlepiej od trzech miesięcy

Przedsiębiorcy nabierają wiatru w żagle. Jest najlepiej od trzech miesięcy
Foto: TVN24 Foto: Produkcja przemysłowa

Zarówno wielkość produkcji, jak i liczba nowych zamówień, wzrosły w szybszym tempie. Zatrudnienie w sektorze wzrosło dwudziesty siódmy miesiąc z rzędu. Jest to rekordowy okres nieprzerwanego wzrostu liczby miejsc pracy w historii badań - poinformowała w poniedziałek firma Markit. Wskaźnik PMI dla polskiego sektora przemysłowego w październiku wzrósł z 50,9 pkt we wrześniu do 52,2 pkt, czyli poziomu najwyższego od trzech miesięcy.

W komunikacie podano, że polski sektor przemysłowy odzyskał na początku ostatniego kwartału 2015 roku wyraźne tempo wzrostu. Wskaźnik PMI wzrósł z wrześniowego poziomu 50,9 pkt, najniższego od dwunastu miesięcy i w październiku osiągnął wartość 52,2, sygnalizując największą poprawę warunków w sektorze od lipca i wydłużając obecny okres wzrostów do trzynastu miesięcy. Zaznaczono, że ogólne tempo ożywienia pozostało jednak słabsze niż trend zarejestrowany w pierwszej połowie 2015 roku.

"Zarówno wielkość produkcji, jak i liczba nowych zamówień, wzrosły w szybszym tempie. Liczba nowych zamówień została ożywiona wyraźnym napływem zamówień eksportowych. Zatrudnienie w sektorze wzrosło dwudziesty siódmy miesiąc z rzędu. Jest to rekordowy okres nieprzerwanego wzrostu liczby miejsc pracy w historii badań. Z kolei firmy pozostały stosunkowo ostrożne, jeśli chodzi o aktywność zakupową, która nieznacznie zmalała" - napisano w raporcie.

Markit wskazał, że zaległości produkcyjne zdecydowanie się skurczyły. Natomiast koszty produkcji spadły w tempie najszybszym od dwóch i pół roku, co doprowadziło do wyraźnego spadku cen wyrobów gotowych.

Rynek pracy "jasnym punktem"

Cytowany w komunikacie starszy ekonomista Markit Trevor Balchin ocenił, że październikowy wzrost

wskaźnika PMI był dobrą wiadomością, a najnowszy odczyt indeksu wyrównał średnią za trzeci kwartał tego roku.

- Był to najniższy kwartalny odczyt od roku, niemniej jednak pozytywny z perspektywy danych historycznych. Rynek pracy pozostał jasnym punktem w gospodarce. Obecny nieprzerwany 27-miesięczny okres wzrostu poziomu zatrudnienia jest najdłuższym w historii zbierania danych, które rozpoczęto w połowie 1998 roku. Jeśli chodzi o koszty produkcji, polscy producenci zarejestrowali ich największy spadek od dwóch i pół roku - zauważył Balchin.

Markit PMI Polskiego Sektora Przemysłowego to złożony wskaźnik, opracowany w celu zobrazowania kondycji polskiego sektora przemysłowego. Jest on kalkulowany na podstawie pięciu subindeksów: nowych zamówień, produkcji, zatrudnienia, czasu dostaw i zapasów pozycji zakupionych. Każda wartość głównego wskaźnika powyżej 50,0 oznacza ogólną poprawę warunków w sektorze.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Bob 202
Będzie to jeden z pierwszych sukcesów którym pochwali się rząd PiSu.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane