• rozwiń

LOT będzie miał samoloty w nowych barwach. "Zasięg promocji Polski będzie bardzo szeroki"

Co będą mieli Polacy z budowy CPK? Odtwórz: Co będą mieli Polacy z budowy CPK?
Co będą mieli Polacy z budowy CPK? "Źródło: TVN24 BiS"

Pod koniec czerwca Polskie Linie Lotnicze LOT odbiorą dwa najnowsze samoloty: Boeing 787-9 Dreamliner oraz Boeing 737 MAX 8 pomalowane w biało-czerwone barwy z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości - zapowiedział dyrektor biura komunikacji korporacyjnej LOT Adrian Kubicki.

- Dwa nasze samoloty, Boeing 787-9 Dreamliner i Boeing 737 MAX 8, będą miały specjalne, okolicznościowe malowanie bezpośrednio nawiązujące do polskich barw narodowych, upamiętniające odzyskanie przez Polskę niepodległości - powiedział Kubicki.

O projekcie

Jak wyjaśnił, Polskie Linie Lotnicze LOT, jako spółka skarbu państwa i jednocześnie jedna z najbardziej międzynarodowych polskich marek, weźmie aktywny udział w promowaniu 100-lecia niepodległości Polski.

Spółka już naniosła na niektóre samoloty okolicznościowe logo "Niepodległa" napisane wzorem odręcznego pisma marszałka Józefa Piłsudskiego.

Jak mówi Kubicki, dwa nowe samoloty przewoźnika w okolicznościowym malowaniu, trafią do Polski po koniec czerwca. I od razu zostaną włączone do siatki połączeń przewoźnika.

Dopytywany o szczegóły nowego malowania nie chciał ich ujawniać.

- Projekt jest objęty tajemnicą. W tym tygodniu dreamliner trafi już do malowania w hangarze w fabryce Boeinga w Everett w Stanach Zjednoczonych. Uchylając rąbka tajemnicy, mogę powiedzieć, że projekt malowania zakłada umieszczenie na kadłubach obu samolotów konturu, zarysu Polski. Chcemy, żeby w ten sposób dla każdego pasażera wsiadającego na pokład był to pierwszy pozytywny kontakt z naszym krajem. Jednocześnie chcemy w ten sposób podkreślić, że PLL LOT są polskim przewoźnikiem, który działa na rynku międzynarodowym i jest najbardziej międzynarodową polską marką, a przez to doskonałym nośnikiem polskości - powiedział Kubicki.

Przypomnijmy, że o pomyśle wprowadzenia biało-czerwonych samolotów przez PLL LOT mówił w marcu w programie "Jeden na jeden" w TVN24 Marcin Mastalerek, były poseł Prawa i Sprawiedliwości.

- Uważam, że w stulecie niepodległości Polskie Linie Lotnicze LOT powinny być biało-czerwone i to byłaby dobra zmiana - powiedział, jednocześnie wskazując jako przykład m.in. samoloty linii Air France, które są w kolorach barw Francji.

"Wzmocni pozytywny wizerunek kraju"

Boeing 787-9 Dreamliner - większy o sześć metrów od wersji Boeinga 787-8 Dreamliner - może zabrać na pokład 294 pasażerów. Z kolei Boeing 737 MAX 8 może zabrać na pokład 186 podróżnych.

- Dreamliner będzie obsługiwał trasy międzykontynentalne, podczas gdy Boeing 737 MAX 8 rejsy europejskie. Dzięki temu zasięg promocji Polski będzie bardzo szeroki i dodatkowo wzmocni pozytywny wizerunek naszego kraju, jaki na świecie kreuje dziś marka LOT - powiedział Adrian Kubicki.

Jak dodał, okolicznościowe biało-czerwone barwy będą umieszczone na samolotach na stałe. Zaznaczył jednocześnie, że pozostaną zarówno nazwa LOT, jak i polska flaga oraz żuraw, które znajdują się na stateczniku każdego samolotu.

LOT ma w swojej flocie 54 samoloty. Najnowszym jest odebrany w maju od Boeinga dreamliner w wersji 787-9 z 294 fotelami na pokładzie. To największy samolot w barwach LOT-u.

W 2018 r. do floty narodowego przewoźnika dołączy 11 kolejnych maszyn wąsko- i szerokokadłubowych: pięć Embraerów 195, dwa Bombardiery Q400, jeden B787-9 Dreamliner i trzy B737 MAX 8. W roku 2019 flota powiększy się o kolejne cztery B787-9 oraz jeden B737 MAX 8.

LOT wiceliderem

Zgodnie z informacjami Urzędu Lotnictwa Cywilnego w 2017 roku LOT miał 8,48 mln pasażerów obsłużonych w polskich portach lotniczych w krajowym i międzynarodowym ruchu regularnym.

Liderem jest irlandzka linia lotnicza Ryanair, która obsłużyła w ubiegłym roku około 11 mln pasażerów.

Na trzecim miejscu znalazł się węgierski Wizz Air - 7,68 mln pasażerów. Pierwszą piątkę uzupełniły ponadto linie: Lufthansa - 2,02 mln, a także EasyJet - blisko 874 tys. pasażerów.Udziałowcami PLL LOT są: Skarb Państwa (99,856 proc. akcji) oraz TFS Silesia (0,144 proc. akcji).

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane