• rozwiń
  • WIG20 2154.80 +0.29%
  • WIG30 2439.89 +0.34%
  • WIG 56781.82 +0.24%
  • sWIG80 11451.18 -0.23%
  • mWIG40 3620.92 +0.21%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Najniższa cena w hotelu musi być równa. By nie zaburzać konkurencji

Najniższa cena w hotelu musi być równa. By nie zaburzać konkurencji
Foto: Wikipedia Foto: UOKiK zwrócił się do przedsiębiorców prowadzących internetowe platformy rezerwacji zakwaterowania o dobrowolną zmianę praktyk, które mogą ograniczać konkurencję

Rezerwacja noclegu w hotelu przez internet to coraz popularniejsza forma zapewnienia sobie dachu nad głową podczas wypoczynku. Rynek takich usług rośnie, a wraz z nim pojawiają się wątpliwości co do niektórych praktyk. Stąd kontrole Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Tym razem UOKiK zwrócił się do przedsiębiorców prowadzących internetowe platformy rezerwacji zakwaterowania o dobrowolną zmianę praktyk, które mogą ograniczać konkurencję. Chodzi o tzw. klauzule najwyższego uprzywilejowania.

Konkurencja zaburzona?

Co to takiego? Wątpliwości urzędu w przypadku działań niektórych platform wzbudziły tzw. klauzule najwyższego uprzywilejowania w umowach z właścicielami tych obiektów.

Gwarantują one, że cena oferowana przez platformę będzie niższa lub równa stawce stosowanej przez konkurencyjne portale lub sam obiekt. „W efekcie osoby zamawiające noclegi, w tym konsumenci nie mają możliwości dokonania rezerwacji po niższej cenie na innych platformach internetowych, a także bezpośrednio w miejscu zakwaterowania, nawet w przypadku dużej dostępności wolnych miejsc” - zaznacza UOKiK.

Urząd zwrócił się do przedsiębiorców, którzy stosują takie klauzule, o zaprzestanie takich praktyk.
Kwestia  stosowania klauzuli najwyższego uprzywilejowania jest badana także w innych krajach, m.in. w Niemczech, Francji, Szwecji czy Włoszech.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane