• rozwiń
  • WIG20 2183.25 +0.85%
  • WIG30 2470.27 +0.77%
  • WIG 57418.58 +0.69%
  • sWIG80 11429.60 -0.17%
  • mWIG40 3647.38 +0.29%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Przegląd prasy. Problemy z unowocześnieniem armii. MON: poradzimy sobie

Foto: PAP/Bartłomiej Zborowski Foto: Resort borykał się w tym roku z poważnymi problemami związanymi ze współpracą z zagranicznymi kontrahentami

Ministerstwo Obrony Narodowej może mieć problemy z realizacją tegorocznego planu restrukturyzacji armii - informuje "Rzeczpospolita", powołując się na opinie opozycji i analityków. Dziennik wylicza problemy z jakimi borykał się w tym roku resort, ale ten zapewnia, że poradzi sobie z rozdysponowaniem modernizacyjnych funduszy.

O trudnościach w realizacji budżetu na uzbrojenie armii portal tvn24bis.pl informował na początku listopada.

Jak obecnie przewidują politycy opozycji oraz analitycy, w tym roku nie ma szans, aby Ministerstwo Obrony Narodowej zrealizowało swój plan na unowocześnienie armii. Jak informuje "Rzeczpospolita", Polska w ciągu dekady tylko dwa razy osiągnęła ustawowy poziom wydatków na obronę.

Dziennik przypomina, że rok 2016 nie był dla resortu najbardziej owocny. Około 2 mld zł, które docelowo miały być przeznaczone na zakup wielozadaniowych śmigłowców, nie zostanie wydane na potrzebny sprzęt. Fiasko negocjacji z Airbus Helicopters zakończyło plany międzynarodowej współpracy.

"Rz" zwraca uwagę na poważne problemy finansowe MON. Unieważnienie konkursu na elektroniczne systemy zarządzania przez szefa resortu kosztowało państwowy budżet kilkaset milionów zł.

Resort uspokaja

Niepowodzeniem zakończyła się także realizacja planów uzbrojenia w tarcze rakietowe średniego zasięgu Wisła. Na rozstrzygnięcie czeka również sprawa zakupu zwiadowczych systemów bezzałogowych - na ten cel początkowo planowano przeznaczyć około 3 mld zł. Niepewna jest również przyszłość zakupu podwodnych okrętów, ponieważ negocjacje są stale przedłużane.

– Mimo znanych zagrożeń i perturbacji, zapewniam, że poradzimy sobie z rozdysponowaniem modernizacyjnych funduszy na 2016 r. – przekonuje gen. Adam Duda, szef Inspektoratu Uzbrojenia w MON, cytowany przez "Rzeczpospolitą".

Resort odpowiada

Ministerstwo Obrony Narodowej w specjalnym komunikacie odniosło się do artykułu "Rzeczpospolitej". Resort zapewnił, że w 2016 roku zostaną zrealizowane wydatki na zakupy uzbrojenia w całej zaplanowanej wysokości tj. kwocie ponad 7 mld złotych.

MON podał też, że opracowano założenia do oferty offsetowej dla przeciwlotniczych i przeciwrakietowych zestawów rakietowych średniego zasięgu pk. WISŁA, które zostały wysłane do Zamawiającego i Zagranicznego Dostawcy. Dodaje, że przeprowadzono szereg spotkań i warsztatów z przedstawicielami administracji USA oraz amerykańskiego i polskiego przemysłu obronnego, których celem była wymiana informacji i przedstawienie stanowisk o offsecie.

Resort poinformował również, że aktualnie trwają wstępne rozmowy z trzema potencjalnymi dostawcami śmigłowców najpilniej wymaganych przez polskie Siły Zbrojne.

W komunikacie możemy również przeczytać, że przedstawiciele MON spotykali się z zagranicznymi dostawcami oraz PGZ S.A. w związku z planem pozyskania przez SZ RP okrętu podwodnego nowego typu kr. ORKA, w tym zorganizowano spotkanie z norweską stroną rządową w celu porównania zakresu offsetu wynikającego z koncepcji wspólnego pozyskania okrętów.

 

Obrona terytorialna wkrótce ma być faktem. Szef MON przedstawił misję i strategię piątego rodzaju polskich sił zbrojnych:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (8)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
groznatarantula
Jakie tam znów szybowce... Antek zamówi dwie partie proc bojowych, później szkolenie zawodowej armii terytorialnej i już żaden obcy samolot nie warzy się wkroczyć w naszą przestrzeń powietrzną bo zostanie zestrzelony.
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Daro102
Gdy minister i cały resort poświęca cały swój czas na organizację pospolitego ruszenia czyli "armii" Macierewicza to co się dziwić, że wszystko pozostałe nie działa i nie funkcjonuje ...
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane