• rozwiń

"Nie do końca spełnił moje oczekiwania". Premier o najważniejszym planie, jaki szykuje rząd

Premier: zgłosiłam kilka zastrzeżeń do Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju Odtwórz: Premier: zgłosiłam kilka zastrzeżeń do Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju
Foto: Jacek Turczyk/PAP | Video: tvn24 Foto: Strategia Morawickiego stawia na innowacyjność, także w kontekście reindustrializacji | Video: Premier: zgłosiłam kilka zastrzeżeń do Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju

Premier Beata Szydło zgłosiła kilka zastrzeżeń do Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju przygotowanej przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego. Jak powiedziała w środę - plan Morawieckiego nie spełnił ona do końca jej oczekiwań. Podkreśliła, że to najważniejsza strategia PiS i musi być perfekcyjna.

Rząd na wtorkowym posiedzeniu omawiał uchwałę ws. Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR), ale uchwały nie przyjęto. Ministrowie wskazali na potrzebę doprecyzowania niektórych zapisów Strategii.

Sztandarowa strategia PiS

- Nie przyjęliśmy wczoraj tego dokumentu ze względu na to, że pewne poprawki jeszcze będą naniesione. On wymagał jeszcze doprecyzowania. Ja również zgłosiłam kilka zastrzeżeń. Natomiast mogę powiedzieć, że kształt tego dokumentu, który został przedstawiony wczoraj, nie ulegnie zmianie - powiedziała premier w środę na konferencji prasowej po spotkaniu z minister cyfryzacji Anną Streżyńską i ministrem gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Markiem Gróbarczykiem, w ramach przeglądu resortów.

Dodała, że dokument nie spełniał do końca jej oczekiwań.

- To jest najważniejsza strategia, którą rząd Prawa i Sprawiedliwości przygotowuje, i ona musi być perfekcyjna - podkreśliła szefowa rządu.

Zaznaczyła, że w związku ze Strategią wywiązała się dyskusja między resortami "i pewne uwagi się pojawiły".

Plan Morawieckiego

Minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki spodziewa się przyjęcia dokumentu na najbliższym, bądź kolejnym posiedzeniu rządu. W środę stwierdził, że przedstawi rządowi strategię po "paru poprawkach", jego zdaniem bardziej "redakcyjnych". Sprecyzował, że merytoryczne poprawki dotyczą jednego, dwóch miejsc, "co do których premier poprosiła, żebyśmy uzgodnili je do końca".

- I oczywiście to decyzja Rady Ministrów, ale jest bardzo wysokie prawdopodobieństwo, że wszystko będzie zatwierdzone jeszcze przed oficjalną rocznicą ogłoszenia Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, czyli tutaj bardzo pozytywnie to wszystko przebiega - dodał wicepremier.

Co w planie?

Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju zakłada m.in., że w roku 2030 dochód rozporządzalny brutto w Polsce ma być zbliżony do poziomu średniej UE, a do 2020 r. ma wynosić 80 proc. średniej.

Podstawą strategii jest innowacyjność, także w kontekście reindustrializacji. Dokument określa także sposoby na zrównoważony rozwój regionów kraju, potrzeby mieszkaniowe Polaków czy walkę z ubóstwem.

W ubiegłym miesiącu szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk powiedział PAP, że w uzgodnionej przez Komitet Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju nie ma jednoznacznego zapisu o budowie elektrowni atomowej. Dodał, że był to punkt sporny między różnymi resortami.

Plan Morawieckiego. Plusy i minusy:

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane