• rozwiń

Temat: PiS

Morawiecki prosi o powrót polskie rodziny. Pięć rzeczy, które mogą do tego przekonać

Morawiecki prosi o powrót polskie rodziny. Pięć rzeczy, które mogą do tego przekonać
Foto: Shutterstock Foto: Plan Morawieckiego sprawi, że polskie rodziny wrócą do kraju?

Mateusz Morawiecki, wicepremier zaapelował do milionowej społeczności Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, aby wróciła do kraju. Sprawdzamy, jakie założenia tzw. planu Morawieckiego mogą przekonać rodaków do powrotu do ojczyzny. Jutro dokumentem ma zająć się rząd.

Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR), czyli tzw. plan Morawieckiego we wtorek ma przyjąć rząd. Sprawdzamy, jakie założenia projektu dokumentu mogą przekonać Polaków do powrotu do kraju. Do tego bowiem zachęcał w rozmowie z brytyjską telewizją Sky News wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki. Podkreślił on, że jego plan wzmocni m.in. wsparcie dla młodych rodzin. - Wszystkie młode rodziny z dziećmi proszę: wróćcie do nas; to będzie dobre dla Polski, a niekoniecznie złe dla Wielkiej Brytanii - zaapelował.

1. Wyższe zarobki i niskie bezrobocie

Do ważnych przyczyn emigracji Polaków z pewnością należały niskie zarobki oraz wysokie bezrobocie w kraju. Strategia zakłada, że w 2030 roku dochód w Polsce ma być zbliżony do poziomu średniej UE.

Jak czytamy w SOR jej najważniejszym zakładanym rezultatem ma być "zwiększenie przeciętnego dochodu rozporządzalnego brutto gospodarstw domowych na 1 mieszkańca wg PPP (parytet siły nabywczej - PAP) do 80 proc. w stosunku do średniej UE do roku 2020, a do roku 2030 zbliżenie dochodu rozporządzalnego brutto na 1 mieszkańca w PPP do poziomu średniej UE".

Do powrotu nad Wisłę zachęcać ma też łatwiejsze znajdowanie pracy. Morawiecki w wywiadzie dla Sky News podkreślał, że bezrobocie w Polsce znajduje się na "historycznie niskim poziomie, a sporo nowych stanowisk pracy przenosi się (do Polski) także z Wielkiej Brytanii, w wyniku Brexitu".

Do przeprowadzki do kraju mają zachęcać też zmiany na rynku pracy. W SOR możemy przeczytać, że wprowadzony zostanie tzw. jednolity kontrakt, czy minimalna stawka godzinowa dla umów cywilnoprawnych. Lepiej egzekwowane mają być również przepisy prawne dotyczące zakazu zastępowania umów o pracę umowami zlecenie i o dzieło.

2. Mieszkania

Problem braku mieszkań doskwiera szczególnie młodym. Z danych GUS wynika, że w Polsce aż 43,5 proc. osób w wieku 25-34 la mieszka z rodzicami. To efekt tego, że w naszym kraju jest o około 500 tys. mieszkań za mało. Eurostat zadał, że na tysiąc mieszkańców nad Wisłą jest tylko 360 mieszkań. Średnia dla Unii Europejskiej to 480. Co więcej w wielu przypadkach jedyną alternatywą posiadania własnego M jest zaciągnięcie wieloletniego kredytu a ok. 40 proc. Polaków nie ma zdolności kredytowej.

Narodowy  Program  Mieszkaniowy, czyli Mieszkanie plus ma być "nową  polityką  mieszkaniową, integrującą sfery legislacyjne i finansowe, zmierzającą do zaspokojenia potrzeb  mieszkaniowych niezamożnych rodzin poprzez budowę tanich mieszkań na wynajem oraz stworzenie systemu oszczędzania na cele mieszkaniowe".

Program Mieszkanie plus zakłada, że do 2030 roku liczba mieszkań przypadająca na 1 tys. mieszkańców powinna osiągnąć średnią Unii Europejskiej. Według rządu pierwsze inwestycje w ramach programu rozpoczną się w 2018 roku, a w 2019 roku pierwsi uczestnicy programu mieszkanie plus otrzymają klucze do mieszkań.

3. Więcej dzieci

Jeśli nic się nie zmieni to w 2050 r. liczba ludności Polski miałaby spaść do 34 mln osób, z 38,5 mln w 2013 r. - prognozował GUS.  To efekt utrzymujących się od lat dramatycznie złych wskaźników dzietności.

Od 1989 roku systematycznie spada w Polsce wskaźnik dzietności, czyli liczba dzieci urodzonych na 100 kobiet w wieku rozrodczym (15-49 lat). Od 2001 roku oscyluje on wokół wartości 1,3. To bardzo mało, bo przyjmuje się, że współczynnik ten powinien wynosić ok. 2,1. Tylko wtedy odchodzące pokolenie może zostać zastąpione przez kolejne.

Tymczasem ten problem nie dotyczy Polek, które żyją np. w Wielkiej Brytanii. Tam na jedną polską mamę przypada - statystycznie - ponad 3,3 dziecka. To efekt prowadzonej tam polityki prorodzinnej, w ramach której otrzymują m.in. bezpłatna opiekę medyczną w czasie ciąży, jak i po urodzeniu, czy darmowe leki.

Jak czytamy w SOR, Programem Rodzina 500 plus, czyli wypłata świadczenia 500 zł na drugie dziecko, a w przypadku biedniejszych rodzin - także na pierwsze, do 2050 roku ma zwiększyć ludność Polski o 1,7 mln osób. W planach jest także stworzenie m.in. przedszkola dla każdego dziecka, czy przeprowadzenie zmian prawnych, które ułatwią wychowanie dzieci i umożliwią rodzicom powrót do pracy. Do tego ostatniego zachęcać maja też ulgi podatkowe.


4. Seniorzy

Wspieranie rodzin to także zapewnienie opieki nad osobami starszymi. Obecnie wiele osób musi rezygnować z kariery zawodowej, aby np. zająć się schorowanym rodzicem.

Wśród projektów strategicznych, które mają być przygotowane i realizowane do 2020 roku znajdzie się m.in. długofalowa opieka senioralna. To - jak czytamy w SOR - reforma opieki nad osobami nie samodzielnymi, w tym stworzenie spójnego systemu orzekania o niesamodzielności, czy uregulowanie zasad finansowania usług opiekuńczych. Rozwinięta ma być też opieka formalna w warunkach domowych i półstacjonarnych.

Twórcy SOR zalecają też promocję aktywności zawodowej i społecznej seniorów. Ma to się odbywać np. poprzez propagowanie wolontariatu i pomocy sąsiedzkiej osób starszych w celu wykorzystania ich produktywności społecznej.

5. Walka z ubóstwem

Plan Morawieckiego ma też wspierać grupy, które zagrożone są ubóstwem. Jak pokazują dane GUS najbardziej narażone na ryzyko ubóstwa są rodziny wielodzietne. Co więcej problem ubóstwa skrajnego dotykał w 2013 roku w naszym kraju ok. 700 tys. dzieci, czyli 10 proc. wszystkich.

Problem ten w dużym stopniu rozwiązuje program Rodzina 500 plus. Do stycznia tego roku wsparcie z Programu otrzymało 3,79 mln dzieci, czyli 55 proc. wszystkich dzieci do 18 lat w Polsce. Do rodzin trafiło w tym czasie ponad 15,1 mld zł. Z danych resortu rodziny, pracy i polityki społecznej wynika, że po wejściu programu Rodzina 500 plus w życie wskaźnik ubóstwa wśród dzieci spadł o połowę.Wśród strategicznych projektów znalazło się m.in. stworzenie skutecznej pomocy społecznej czy opracowanie projektu Włączeni w edukację, który ma być nowym modelem kształcenia dzieci, młodzieży i dorosłych z niepełnosprawnościami i specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Mateusz Morawiecki zaprasza Polaków z Wysp z powrotem do kraju. Materiał "Faktów" TVN z 29.01.2017:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (56)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
dariusz_koszkulv48j
to co wracamy? z pensji 10-14 tys pln brutto i kwota wolna o podatku = 60 tys pln - na wyplate rzedy 4 tys brutto i kwota wolna 3200 pln.
wracamy bo nie ma na rozdanie pieniedzy leniom smierdzacym i dzieciorobom bo rzadzacy obiecali lapówke polityczna.
wole siedziec za granica.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Makopkfh
Podatki rzeczywiste to 40% .... a sie smiejsmy ze chłopi płacili dziesiecine. Podatki sa od wszystkiego a potem podatek od tego xuo juz zostalo opodatkowane .... nigdy nie wracajcie
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Damiani74d
Dobrze ze nawet nie próbował powiedzieć ze będzie dobre dla tych co wróca bo nie bedzie :/ Na pewno nie przy takiej opresyjności urzędów i obciążeń podatkowych wszelkiego typu :/
 • 5
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Kurumii
Juz w podskokach sprzedaje dom i wracam do zapyzialych klocków 10 piętrowych z bijącym dzwonem o 5 rano z pobliskiej świątyni. Dzieci bede uczyć by wyraźnie mówiły w tramwaju po polsku bo mogą oberwać.
 • 9
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane