• rozwiń

Temat: Gospodarka

Pensje minimalne w Unii Europejskiej. Od Luksemburga dzieli nas przepaść

Adamiak: płaca minimalna pełni dużo pozytywnych funkcji społecznych Odtwórz: Adamiak: płaca minimalna pełni dużo pozytywnych funkcji społecznych
Adamiak: płaca minimalna pełni dużo pozytywnych funkcji społecznych "Źródło: TVN24 BiS"

Wynagrodzenie minimalne w Polsce jest cztery razy niższe niż w Luksemburgu, gdzie najniższa przewidziana prawem płaca wynosi blisko 2 tysiące euro i jest najwyższa w Unii Europejskiej. Najszybciej płaca minimalna rośnie w Rumunii.

W Polsce od stycznia 2018 roku minimalne wynagrodzenie wynosi 2100 zł brutto. Według analizy Eurostatu nasz kraj pod względem wysokości najniższej płacy (w przeliczeniu 503 euro) zajmuje 13 pozycję wśród 22 państw Unii Europejskiej, które regulują kwestię minimalnego wynagrodzenia na poziomie ogólnokrajowym.

Najwyższa stawka wynagrodzenia minimalnego obowiązuje w Luksemburgu (1 999 euro) i jest ona prawie 4 razy wyższa niż w Polsce.

Z kolei najniższe wynagrodzenie minimalne funkcjonuje w Bułgarii  i wynosi 261 euro. Jest to zaledwie 52 proc. stawki obowiązującej w Polsce.

Jak wynika z analizy serwisu wynagrodzenia.pl, biorąc pod uwagę różnicę cen między poszczególnymi krajami, czyli według parytetu siły nabywczej, Polska zajmuje 11 miejsce pod względem wysokości płacy minimalnej UE. Ze względu na wyższe ceny w Luksemburgu mniejszy mamy także dystans do lidera.

Wzrosty

W okresie 2015-2018 płaca minimalna w wartościach nominalnych najszybciej rosła w Rumunii (o 190 euro). Również pod względem dynamiki (blisko 88 procent) ten kraj zdystansował resztę państw unijnych. Kolejne miejsca zajęły Czechy (44 procent) oraz Bułgaria (42 procent).

Polska, ze wzrostem 23-procentowym, w tym zestawieniu uplasowała się na 8 miejscu. Na końcu rankingu znalazły się Grecja (płaca minimalna utrzymuje się na tym samym poziomie), Wielka Brytania (wzrost o 2 procent) i Francja (wzrost o 3 procent).
Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
johnny75
  • 3
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
wij8498
Przecież to tylko jedna ustawa i minimalna pensja w Polsce wynosi 3 000 zł netto . Żadnych obiektywnych przeszkód w zmianie miejsca w rankingu . Ekonomiczne mity to zjawisko kulturalne , podobnie jak mity greckie .
  • 1
  • 2
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane