• rozwiń

Już nie 650, ale 130 zł za brak biletu w pendolino. PKP Intercity obniża karę

Już nie 650, ale 130 zł za brak biletu w pendolino. PKP Intercity obniża karę

130 zł zapłacą podróżni, który wsiedli do pendolino bez biletu, jeśli zapłacą karę na miejscu - poinformowała rzeczniczka PKP Intercity Zuzanna Szopowska. Takie zasady wejdą w życie od 5 maja br.

Obecnie pasażer, który wsiadł do pendolino (w rozkładzie jazdy oznaczanego jako Express InterCity Premium) bez ważnego biletu, musi spodziewać się nie tylko opłaty za bilet, ale także dopłaty w wysokości 650 złotych.

- Podróżni, którzy zdecydują się uiścić należność na miejscu w pociągu, mogą liczyć na obniżenie opłaty o 80 proc. W ten sposób opłata wyniesie 130 zł. Jeżeli dokonają zapłaty w ciągu siedmiu dni, zastosowane zostanie obniżenie opłaty o 75 proc., czyli wyniesie ona 162,50 zł. Takie zasady będą obowiązywać od 5 maja - poinformowała rzeczniczka prasowa PKP Intercity Zuzanna Szopowska. Dodała, że opłata dodatkowa za brak biletu jest stosowana we wszystkich pociągach spółki. Zgodnie z rozporządzeniem jej wysokość to pięćdziesięciokrotność najtańszego biletu, czyli 650 zł.

Aby w pendolino było bezpiecznie

- Przypadki pasażerów bez biletów zdarzają się sporadycznie. Przypomnę, że powodem wprowadzenia kary 650 zł były względy bezpieczeństwa i konieczność zagwarantowania każdemu miejsca siedzącego - zaznaczyła Szopowska.Ceny biletów na podróż pendolino zaczynają się od 49 zł. Po wyczerpaniu puli najtańszych biletów pasażerowie mogą korzystać z rabatów 30, 20 i 10 proc. w przedsprzedaży. Liczba takich biletów jest również ograniczona, po wyprzedaniu biletów w niższych cenach zaczną obowiązywać stawki bazowe. W pendolino obowiązują ulgi ustawowe.

Średnia cena biletu na pendolino ze stolicy do Krakowa i Katowic wynosi 129,2 zł, a z Warszawy do Trójmiasta 128,8 zł. Najdroższymi połączeniami są te z Krakowa i Katowic na wybrzeże. Najtańsze bilety kosztują 98 zł, a najdroższe 189 zł. Średnia cena dla tych tras to 171,6 zł.

Dzięki pendolino podróż z Warszawy do Krakowa i Katowic trwa ok. 2,5 godz., do Trójmiasta blisko 3 godz., a do Wrocławia - 3 godz. 40 minut. Pendolino mogą rozwijać prędkość 250 km/h, jednak po polskich torach jeżdżą ok. 160 km/h. Tylko na Centralnej Magistrali Kolejowej na odcinku Zawiercie - Olszamowice o długości ok. 80 km rozwijają prędkość 200 km/h. Jak zapowiada Intercity, docelowo liczba odcinków z najwyższymi prędkościami ma rosnąć.

Pendolino zaczęło kursować na trasach kolejowych w Polsce od grudnia 2014 r.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
jurasN
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane