• rozwiń

PKO BP przejmuje Raiffeisen-Leasing

PKO BP przejmuje Raiffeisen-Leasing
Foto: TVN 24 Foto: PKO BP podpisał w środę umowę kupna od Raiffeisen Bank International 100 proc. akcji w Raiffeisen-Leasing Polska

PKO Leasing podpisał warunkową umowę zakupu 100 proc. akcji Raiffeisen Leasing Polska od Raiffeisen Bank International AG za 850 mln zł. Zamknięcie transakcji nastąpić ma do końca 2016 roku - poinformował PKO BP w komunikacie.

Warunkiem realizacji transakcji jest w szczególności uzyskanie zgód urzędów antymonopolowych w Polsce i na Ukrainie.

W ramach transakcji PKO BP zobowiązał się także do zastąpienia finansowania udzielonego Raiffeisen Leasing Polska przez RBI lub podmioty z grupy RBI.

"Transakcja zostanie sfinansowana z środków własnych PKO Banku Polskiego i będzie miała minimalny wpływ na wskaźniki kapitałowe banku i Grupy Kapitałowej" - napisano w komunikacie.

Szansa dla firm

PKO BP podał, że po docelowym połączeniu obu spółek PKO Leasing będzie liderem branży z udziałem w rynku na poziomie ponad 13 proc.

Dzięki transakcji grupa PKO BP chce umocnić swoją obecność przede wszystkim w segmencie małych i średnich przedsiębiorstw oraz istotnie zwiększyć skalę finansowania polskich firm.

"Sieci sprzedaży oraz modele biznesowe obu spółek leasingowych są komplementarne. Daje to szansę na wykorzystanie istotnych przewag konkurencyjnych obu firm, wzajemne uzupełnianie się modeli biznesowych i rozwiązań organizacyjnych" - napisano w komunikacie.

Jedyny kupiec

W pierwszej połowie 2016 r. roczne tempo wzrostu wyleasingowanych aktywów PKO Leasing wyniosło 35,3 proc. i było prawie 2-krotnie wyższe niż rynku, co przełożyło się na 3 pozycję na rynku i udział na poziomie 7,1 proc. Wolumen sprzedaży wynosił ponad 2 mld zł. Z kolei Raiffeisen Leasing Polska wyleasingował w pierwszym półroczu aktywa o wartości 1,7 mld zł, a jego udział w rynku to 6,2 proc..

We wrześniu PKO BP złożył wiążącą ofertę na zakup od Raiffeisen Bank International AG 100 proc. akcji Raiffeisen Leasing Polska i uzyskał wyłączność negocjacyjną.

Kaczyński: ustawa ws. kredytów nie może zrujnować systemu bankowego

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane