• rozwiń
    • WIG20 2188.20 +0.70%
    • WIG30 2521.46 +0.73%
    • WIG 56753.79 +0.71%
    • sWIG80 11547.10 +0.62%
    • mWIG40 3939.78 +0.74%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Burza woków bankowego quizu o "Wyklętych"

Burza woków bankowego quizu o "Wyklętych"
Foto: PKO PB Foto: Burza wokół akcji PKO PB

Wpis informujący o quizie wiedzy o Żołnierzach Wyklętych, który zorganizował największy bank w Polsce, rozbudził skrajne emocje. "Od lat angażujemy się w projekty inspirowane historią Polski" - odpowiadają przedstawiciele PKO BP.

"Wyklęci", "niezłomni", "żołnierze drugiej konspiracji" - to określenia, których na stronie quizu używa bank względem członków antykomunistycznego ruchu partyzanckiego.

"Wygraj tablet"

Jak możemy przeczytać, przez dziesiątki lat byli oni zapomniani lub przedstawiani w zwierciadle kłamstw. "Jednak prawda o nich ocalała, a pamięć o bohaterach jest skutecznie przywracana. Przejawem tego są m.in. obchody Narodowego Dnia Pamięci >>Żołnierzy Wyklętych<<. Sprawdź swoją wiedzę o żołnierzach wyklętych i wygraj tablet" - dodano.

Quiz, który potrwa do 26 lutego, obejmuje 7 pytań, a osoby, które wskażą wszystkie poprawne rozwiązania i najciekawiej odpowiedzą na pytanie opisowe zostaną nagrodzone.


 

Konkurs został zorganizowany we współpracy z polską marką "odzieży patriotycznej", która jest jednak także krytykowana za ksenofobiczne poglądy. Akcję PKO PB i wybór do niej partnera skrytykowała Partia Razem, która "poprawiła" konkurs wpisując własne pytania i odpowiedzi. To  wywołało falę krytyki osób oburzonych wykorzystaniem akcji PKO PB przez polityków. Odezwały się głosy w jej obronie.

Burza w internecie

Konkurs wywołał wielkie emocje, a wśród wpisów internautów wiele jest krytykujących bank.

"Nie wierzę... przykro mi, że bank promuje szemraną historię Polski. Czas na zmiany, w moim wypadku będzie to zmiana banku" - pisze jeden z internautów na stronie PKO BP na Facebooku.

"Z przyszłym tygodniem, zamykam je wszystkie i przenoszę się do konkurencji" - wtóruje inny.

Podobnych wpisów nie brakuje, a do jednego z nich odnieśli się przedstawiciele PKO BP.

"Od lat angażujemy się w projekty inspirowane historią Polski. Wspieramy, m.in. wydarzenia kulturalne organizowane z okazji rocznic ważnych wydarzeń historycznych, np. koncerty i wystawy związane z m.in. Powstaniem Warszawskim, uchwaleniem Konstytucji 3 Maja, Dniem Niepodległości, czy 1050 rocznicą Chrztu Polski. Jednym z nich jest Narodowy Dzień Pamięci >>Żołnierzy Wyklętych<<" - czytamy w odpowiedzi na społecznościowym profilu PKO PB.

"Nasze zaangażowanie ma na celu upamiętnienie żołnierzy antykomunistycznego podziemia. Aktywnie uczestniczymy w uroczystościach związanych z obchodami Narodowego Dnia Pamięci >>Żołnierzy Wyklętych<<. Jesteśmy m.in. partnerem biegu >>Wilczym Tropem. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych czy koncertu >>Wilczy ślad. Piosenki Niezłomnych<< (1 marca, studio im. Agnieszki Osieckiej). Wspieramy też odsłonięcie znaku Polski Walczącej na elewacji warszawskiej Willi Jasny Dom, gdzie w 1945 roku mieściło się więzienie, w którym przetrzymywano i katowano ponad 1000 osób, w tym żołnierzy AK" - dodali przedstawiciele PKO BP.

 

Żołnierze wyklęci, żołnierze niezłomni. Zobacz materiał "Faktów" TVN (03.03.2015):


Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane