• rozwiń

Polskie Radio otrzymało muzyczne zbiory Jana Webera. Niezwykły prezent PKO BP

PKO BP przekazał muzyczne zbiory Jana Webera Polskiemu Radiu Odtwórz: PKO BP przekazał muzyczne zbiory Jana Webera Polskiemu Radiu
Foto: PAP/Maciej Belina Brzozowski | Video: tvn24 Foto: Jan Weber był jednym z najbardziej charyzmatycznych radiowców | Video: PKO BP przekazał muzyczne zbiory Jana Webera Polskiemu Radiu

Wyjątkowy prezent na wyjątkowe urodziny. Z okazji 90-lecia Polskiego Radia, Fundacja PKO Banku Polskiego ofiarowała rozgłośni muzyczne zbiory Jana Webera. W sumie to kilkanaście tysięcy płyt, nut i partytur należących wcześniej do tej radiowej legendy.

W czasie uroczystości, z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego Fundacja PKO BP przekazała rozgłośni kolekcję dziennikarza muzycznego Jana Webera. Zawiera m.in. kilkanaście tysięcy płyt.

Wyjątkowy gest

- Jan Weber to legenda muzyczna Polskiego Radia. Dziennikarz, który przez wiele lat gromadził zbiory, korespondował z wybitnymi artystami muzycznymi swojego okresu. Zgromadził kolekcję kilkunastu tysięcy płyt, kilkuset książek. Ta kolekcja została przekazana na ręce Polskiego Radia, aby można było ją udostępniać wszystkim Polakom - mówi Zbigniew Jagiełło, prezes zarządu PKO Banku Polskiego.

Prezes zarządu Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski podkreślił, że to niezwykle cenny prezent. - Jest mnóstwo audycji, nagrań, wywiadów. Jesteśmy ciekawi co w tym archiwum jest, bo nie mieliśmy okazji dokładnego sprawdzenia co tam jest. Jestem pewny, że będziemy mogli to wykorzystywać w naszej działalności antenowej - uważa Andrzej Siezieniewski.

Legenda radia

Jan Weber (1930-1992) jest uważany za jednego z najbardziej charyzmatycznych radiowców. Słuchacze przez niemal 30 lat słuchali jego audycji. Pracował przede wszystkim dla Programu 1 i 3, ale był też częstym gościem “Dwójki”.

Znany był z ogromnej wiedzy z dziedziny pianistyki, a w szczególności twórczości Fryderyka Chopina i Ferenca Liszta. Prowadził i komentował prestiżowe imprezy muzyczne np. Konkurs Chopinowski. Był również wykładowcą Akademii Muzycznej w Warszawie.

Ważna rocznica

1 lutego 1925 r. Polskie Towarzystwo Radiotechniczne na fali 385 metrów w Warszawie nadało pierwszą próbną audycję. Po raz pierwszy w eter popłynęły słowa: "Tu próbna stacja radionadawcza" i ta właśnie data uznawana jest za dzień narodzin Polskiego Radia. 18 sierpnia 1925 r. Polskie Radio otrzymało koncesję na nadawanie programów radiofonicznych.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane