• rozwiń

Uważaj na swoje pieniądze. Największy polski bank ostrzega przed oszustami

Darknet, czyli ciemna strona internetu Odtwórz: Darknet, czyli ciemna strona internetu
Darknet, czyli ciemna strona internetu "Źródło: TVN24 BiS"

PKO BP ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod operatorów telefonii komórkowej. W SMS-ach informują oni odbiorców o konieczności spłaty rzekomego zadłużenia. "Podanie na fałszywej stronie poufnych informacji skutkuje przejęciem ich przez oszustów, którzy uzyskują możliwość zalogowania się w serwisie internetowym banku oraz zlecenia transakcji z rachunku klienta" - ostrzegają przedstawiciele banku.

W komunikacie opublikowanym na stronach internetowych banku podano przykładową treść takiej wiadomości: "Nieuregulowanie zadłużenia w kwocie 6 zł spowoduje zablokowanie połączeń. Link do płatności ważny 2h".

Jak wskazano, w rzeczywistości umieszczony w SMS-ie odnośnik prowadzi użytkownika telefonu do fałszywej strony pośrednika płatności (np. Dotpay), umieszczonej na kontrolowanym przez oszustów serwerze. Po wybraniu (na fałszywej stronie) metody płatności (swój bank lub karta płatnicza) klient zostaje przekierowany na stronę podszywającą się pod system transakcyjny banku.

"Podanie na fałszywej stronie poufnych informacji (danych do logowania, kodów autoryzacyjnych) skutkuje przejęciem ich przez oszustów, którzy uzyskują możliwość zalogowania się w serwisie internetowym banku oraz zlecenia transakcji z rachunku klienta" - ostrzegają przedstawiciele banku.

Przypomniano, że linki do fałszywych stron popularnych serwisów oferujących płatności natychmiastowe dystrybuowane są również poprzez Facebooka oraz portale aukcyjne, np. OLX. "We wszystkich wyżej wymienionych przypadkach otrzymany przez użytkownika link prowadzi go do fałszywej strony pośrednika, a następnie do fałszywej strony banku" - dodano.

Jak się zabezpieczyć?

Przedstawiciele banku radzą, by zachować ostrożność i ograniczone zaufanie w stosunku do wiadomości od nieznanych nadawców, w których znajduje się prośba o podanie poufnych danych lub skorzystanie z linku.

Wskazano, że logując się do serwisu internetowego banku, zawsze należy wprowadzać adres strony ręcznie.

Ponadto w komunikacie PKO BP przypomniano, że podczas logowania do serwisu ani bezpośrednio po zalogowaniu do niego nie jest wymagane podawanie kodu z narzędzia autoryzacyjnego.

Kilka dni temu przed wiadomościami od oszustów ostrzegało Orange.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane