• rozwiń

Największy polski bank ostrzega klientów. Można nieświadomie autoryzować przelew

Rewolucja w bankach. Darmowe konta i karty Odtwórz: Rewolucja w bankach. Darmowe konta i karty
Rewolucja w bankach. Darmowe konta i karty "Źródło: tvn24bis"

PKO BP ostrzega przed oszustami. Otwarcie załącznika znajdującego się w rozsyłanej poczcie elektronicznej infekuje komputer groźnym wirusem.

E-maile od oszustów mają temat "Powiadomienie o zapłacie".

"Cyberprzestępcy podszywający się pod Bank, nakłaniają odbiorców wiadomości do uruchomienia załączonego pliku 'Szczegóły płatności -774364doc.r11' udającego dokument tekstowy Word, a będącego złośliwym oprogramowaniem (malware)" - czytamy na stronie banku.

Ryzyko utraty danych

Otwarcie załącznika infekuje komputer groźnym wirusem, co może doprowadzić do kradzieży poufnych danych klienta (danych do logowania do serwisu www).

"W efekcie klient może ulec prośbom o podanie kodów z karty kodów jednorazowych, kodu SMS lub kodu z tokena, nieświadomie autoryzując w ten sposób przestępczy przelew z własnego rachunku" - alarmuje bank.

PKO BP przypomina, aby zachować ostrożność i zasadę ograniczonego zaufania w stosunku do wiadomości od nieznanych nadawców, w których znajduje się prośba o podanie poufnych danych lub skorzystanie z linku.

Radzi też, aby logując się do serwisu internetowego banku, nie korzystać z linków podanych w poczcie mailowej czy nieznanych stronach internetowych i zawsze wprowadzać adres strony ręcznie oraz sprawdzać poprawność adresu strony, widniejącego w przeglądarce internetowej.

Próby oszustw

PKO BP nie jest pierwszym bankiem, który w ostatnich miesiącach ostrzegał przed oszustami.

W sierpniu mBank ostrzegał przed fałszywymi wiadomościami od oszustów podszywających się pod bank. Jak wskazano wówczas w komunikacie, "celem przestępców było przejęcie dostępu do konta bankowego i kradzież środków".

W tym samym miesiącu Bank Zachodni WBK zidentyfikował złośliwe aplikacje imitujące bankowość mobilną banku. "Złośliwe aplikacje mogą przejąć kontrolę nad powiadomieniami, nazwami kontaktów i odbieranymi wiadomościami, co zwiększa ryzyko utraty pieniędzy" - poinformował bank w komunikacie.

Pod koniec września Bank Pekao informował o fałszywych wiadomościami e-mail, które zawierały informacje o błędnych przelewach za faktury Split Payment. Dołączony był do niej załącznik z rzekomą fakturą, którego otwarcie groziło zainfekowaniem komputera niebezpiecznym, złośliwym oprogramowaniem.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
JustMike83
Trzeba być młotem żeby otwierać załączniki nieznanego pochodzenia i jeszcze płacić kasę. Jak coś do mnie przychodzi rzekomo z mojego banku to od razu dzwonię i pytam.
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
blanczofia
Ten bank zarabia tyle pieniedzy na klientach to nie moze zainwestowac w zabezpieczenie kont ?
  • 4
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
jurasN1
W jaki sposób bank ma zapobiec temu, że jego klient POZA bankiem otrzymuje polecenia, które ten realizuje???
Pisząc to obrazowo: żądasz od banku odpowiedzialności za to, że klient ulegając żądaniu bandziora, wypłacił z bankomatu pieniądze i przekazał temu bandziorowi.
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane