• rozwiń
  • WIG20 2314.07 +0.06%
  • WIG30 2659.07 +0.15%
  • WIG 59883.71 +0.21%
  • sWIG80 11992.33 +0.37%
  • mWIG40 4177.20 +0.27%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:20

Dostosuj

Fałszywe SMS-y. Największy polski bank ostrzega przed oszustami

Kawecki o metodach uwierzytelniania stosowanych przez banki Odtwórz: Kawecki o metodach uwierzytelniania stosowanych przez banki
Kawecki o metodach uwierzytelniania stosowanych przez banki "Źródło: TVN24 BiS"

PKO BP ostrzega przed oszustwami z wykorzystaniem fałszywych SMS-ów, zawierających linki do dokonania płatności.

W ostatnim czasie rozsyłane są wiadomości SMS, których nadawcy podszywają się pod firmy kurierskie bądź powszechnie znane portale ogłoszeniowe, sprzedażowe, aukcyjne, z prośbą o dopłacenie niewielkiej kwoty za przesyłkę, informacją o konieczności odblokowania konta na danym portalu lub o możliwości przedłużenia okresu wystawienia ogłoszenia- ostrzega w komunikacie bank.

W treści zamieszczony jest link do dokonania stosownej płatności.

W rzeczywistości link umieszczony w SMS-ie prowadzi do fałszywej strony pośrednika płatności, a następnie – na fałszywą stronę banku, i ma na celu wyłudzenie poufnych danych do bankowości elektronicznej oraz kodu z narzędzia autoryzacyjnego.

PKO BP ostrzega

Przedstawiciele PKO BP wskazali, że podanie na fałszywej stronie danych do logowania i autoryzacji transakcji umożliwia ich przejęcie przez oszusta, który uzyskuje w ten sposób możliwość zalogowania się przy ich użyciu w autentycznym serwisie internetowym banku i zlecenia operacji z rachunku klienta. Na przykład utworzenia szablonu płatności bądź wykonania przelewu na numer rachunku odbiorcy podany przez oszusta.

PKO BP przestrzega, by zachować ostrożność i ograniczone zaufanie w stosunku do wiadomości od nieznanych nadawców, w których znajduje się prośba o skorzystanie z linku.

Ostrzeżenia dla klientów w ostatnich dniach zamieściły na swoich stronach Nest Bank oraz Getin Noble Bank. O podejrzanych SMS-ach informowały także T-Mobile oraz serwis Przelewy24.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane