• rozwiń

Orlen szuka kandydatów do zarządu. Podał wymagania

Zmiany w zarządzie PKN Orlen Odtwórz: Zmiany w zarządzie PKN Orlen
Zmiany w zarządzie PKN Orlen "Źródło: tvn24"

Rada nadzorcza PKN Orlen ogłosiła postępowania kwalifikacyjne na stanowiska dwóch członków zarządu spółki - do spraw operacyjnych oraz do spraw handlowych. Zgłoszenia w obu postępowaniach można składać do 15 marca - poinformował płocki koncern.

O rozpoczęciu postępowań kwalifikacyjnych członkowie rady zdecydowali na piątkowym posiedzeniu.

Jakie wymagania?

PKN Orlen podał, iż rada nadzorcza przeprowadzi rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami na poszczególne stanowiska w zarządzie spółki w terminie od 16 do 21 marca 2018 roku.

Jak wskazano w ogłoszeniu, kandydaci powinni posiadać między innymi wykształcenie wyższe oraz co najmniej 3-letnie doświadczenie na stanowiskach kierowniczych lub samodzielnych albo wynikające z prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek. Ponadto powinni znać język angielski na poziomie umożliwiającym pracę w tym języku.

Kandydaci powinni również posiadać specjalistyczną wiedzę o działalności spółki.

Jak zaznaczył w ogłoszeniach płocki koncern, w trakcie rozmów kwalifikacyjnych z kandydatami oceniane będą między innymi: wiedza o sektorze oraz działalności spółki w zakresie funkcji, do sprawowania której kandydat aplikuje; znajomość zasad funkcjonowania spółek handlowych, ze szczególnym uwzględnieniem spółek z udziałem Skarbu Państwa, oraz doświadczenie w zakresie budowania wartości przedsiębiorstwa.

Obecnie zarząd PKN Orlen liczy pięć osób.

Zasiadają w nim: prezes Daniel Obajtek oraz jako członkowie: Krystian Pater - nadzorujący produkcję, Wiesław Protasewicz - odpowiadający za finanse, Zbigniew Leszczyński - nadzorujący sprzedaż, a także Józef Węgrecki, który został delegowany przez radę nadzorczą spółki, by czasowo odpowiadać za inwestycje i zakupy.

Zmiana prezesa

Obajtek i Węgrecki zostali powołani do zarządu PKN Orlen 5 lutego po tym, jak rada nadzorcza odwołała ze stanowiska prezesa spółki Wojciecha Jasińskiego, a także wiceprezesa Mirosława Kochalskiego i Marię Sosnowską, jako członka zarządu.

Obajtek objął oficjalnie stanowisko szefa płockiego koncernu 6 lutego. Przy nominacji Węgreckiego, powołanego wcześniej do rady nadzorczej koncernu przez Ministra Energii podano, że czasowo będzie on wykonywał czynności członka zarządu spółki ds. inwestycji i zakupów, pełniąc tę funkcję do czasu powołania na to stanowisko członka zarządu, przy czym nie dłużej niż trzy miesiące.

Jasiński był prezesem PKN Orlen od grudnia 2015 roku. Kochalski zasiadał w zarządzie płockiego koncernu od lutego 2016 roku, pełniąc funkcje wiceprezesa ds. korporacyjnych, a Sosnowska od czerwca 2017 roku odpowiadała za inwestycje i zakupy.

Zgodnie ze statutem PKN Orlen zarząd tej spółki może liczyć od 5 do 9 członków, łącznie z prezesem i wiceprezesami. Członków zarządu powołuje i odwołuje rada nadzorcza z wyjątkiem jednego, w sprawie powołania i odwołania którego decyzję podejmuje minister właściwy do spraw Skarbu Państwa (czyli minister energii w przypadku płockiego koncernu), do czasu zbycia przez Skarb Państwa ostatniej akcji tej spółki.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane