• rozwiń

Orlen pójdzie w Ruch? "Analizujemy sytuację"

Auta elektryczne zatankują na Orlenie Odtwórz: Auta elektryczne zatankują na Orlenie
Auta elektryczne zatankują na Orlenie "Źródło: tvn24"

PKN Orlen jest na wstępnym etapie analiz potencjalnej transakcji z Ruchem - poinformował Robert Śleszyński, dyrektor departamentu fuzji i przejęć w PKN Orlen. Na tym etapie płocki koncern nie chce udzielać więcej informacji.

- To bardzo wstępny etap procesu i nie możemy go komentować. Na razie analizujemy sytuację pod

kątem potencjalnych korzyści, udziałów rynkowych, itd. - powiedział Śleszyński podczas piątkowej telekonferencji z analitykami.

Stanowisko wierzycieli

Z nieoficjalnych informacji PAP z ostatniej niedzieli, potwierdzonych przez przedstawicieli Alior Banku i Ruchu wynika, że rada wierzycieli Ruchu, w której są m.in. wydawcy prasy, jest przychylna przygotowanemu przez PKN Orlen i Alior Bank planowi restrukturyzacji, który ma umożliwić Ruchowi prowadzenie dalszej działalności operacyjnej i uchronić przed upadłością.

Jak podało źródło PAP, Orlen chce wykorzystać sieć dystrybucyjną Ruchu do sprzedaży towarów z kategorii FMCG (produktów szybkozbywalnych).

Obecnie sieć własna Ruchu składa się z 1800 punktów zapewniających roczny obrót w wysokości około 870 mln zł. Kolportaż Ruchu dociera do ok. 20 tys. punktów i generuje roczny obrót o wartości ok. 500 mln zł. Ruch posiada 13 centrów logistycznych i 1 magazyn centralny.

Postępowanie układowe

Ruch, któremu od pewnego czasu grozi upadłość, złożył 31 sierpnia w sądzie wniosek o otwarcie przyspieszonego postępowania układowego (PPU) w celu zawarcia układu częściowego. Układ przewidywał ograniczenie działań restrukturyzacyjnych tylko do grona największych wydawców, każdemu z nich Ruch jest winien co najmniej 1 mln zł.

Początkowo zakładano, że po otwarciu PPU działania restrukturyzacyjne nie obejmą małych i średnich wydawców, ale z nieoficjalnych informacji wynika, że postępowanie obejmie również ich.

Ruch informował pod koniec sierpnia, że celem spółki jest oparcie ostatecznego planu restrukturyzacji na wynikach prac firmy audytorskiej, która przygotowuje taki plan na zlecenie Ruchu, po uzyskaniu zgody Alior Banku.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane