• rozwiń
  • WIG20 2194.94 -1.03%
  • WIG30 2494.81 -1.01%
  • WIG 57921.52 -1.03%
  • sWIG80 11567.45 -0.25%
  • mWIG40 3779.24 -1.09%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 13:16

Dostosuj

Spowodują "realne trudności w zakupie paliwa w niedzielę". Paliwowy gigant ostrzega

Minister Rafalska o zakazie handlu w niedziele Odtwórz: Minister Rafalska o zakazie handlu w niedziele
Minister Rafalska o zakazie handlu w niedziele "Źródło: tvn24"

PKN Orlen w liście skierowanym do minister Elżbiety Rafalskiej postuluje wyłączenie stacji paliw z zakazu handlu w niedzielę. Spółka ocenia, że jeśli wejdą w życie przepisy w zapowiadanym kształcie, w niedziele ponad połowa stacji przy autostradach i drogach ekspresowych zostałaby w niedziele zamknięta.

Projekt ustawy w obecnym brzmieniu przewiduje szeroki zakaz handlu w niedzielę, obejmujący nie tylko sklepy. W przypadku stacji paliw dopuszcza możliwość działania tylko tych, które prowadzą sprzedaż wyłącznie produktów naftowych i gazowych, gdy powierzchnia handlowa przeznaczona na ekspozycję i sprzedaż towarów nie przekracza 80 m kwadratowych. W przypadku stacji znajdujących się w miejscach obsługi podróżnych (MOP) zlokalizowanych przy autostradach powierzchnia ma nie przekraczać 150 m kwadratowych

Tymczasem według danych Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego obecnie trzy czwarte stacji ma ponad 80 m kw. powierzchni, a około połowa stacji w standardzie MOP zlokalizowanych przy autostradach ma wielkość przekraczającą 150 m kw.

Handel na stacji paliw

Z analiz PKN Orlen wynika, że po wejściu w życie projektowanych regulacji zamknięciu w niedzielę podlegałoby 52 proc. stacji MOP zlokalizowanych przy autostradach i drogach ekspresowych oraz 37 procent pozostałych stacji paliw.

"Wejście w życie regulacji w projektowanym kształcie spowoduje więc realne trudności w zakupie paliwa w niedzielę" - napisał prezes PKN Orlen Wojciech Jasiński z liście do minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej.

"Dla zachowania spójności w systemie obowiązującego prawa zasadne byłoby wprowadzenie wyłączenia dla stacji paliw w ramach procedowanego aktualnie projektu" - dodał prezes.

Grupa Orlen ma sieć 1 759 stacji paliw (na około 6,7 tys. stacji paliw w Polsce łącznie). Na koniec 2015 roku na polskim rynku funkcjonowały 69 MOP-y, z czego 27 należało do PKN Orlen.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (5)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
michzio
Chyba łatwiej zatankować auto do pełna, niż najeść się na zapas na 2 dni. Skoro ludzie 1 dzień bez dostępu do jedzenie mają przeżyć to i samochody bez dostępu do paliwa przeżyją. W niedziele to można się z rodziną na rowerze do parku przejechać, a nie wszędzie autem jeździć i smrodzić
 • 0
 • 3
 • zgłoś naruszenie
zamknij
DL650
Po calym ciezkim tygodniu pracy, to ja chce sobie wreszcie na motocyklu pojezdzic, bo sezon krotki, a zbiornik paliwa nie wystarczy mi przeciez na calodniowa wycieczke. Do lasu to sam se lepiej idz, wolna wola, a innym daj spokoj.
 • 4
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane