• rozwiń

Temat: Rząd PiS

Polska gospodarka mocno przyspieszyła. To "nie jest niespodzianką"

Wiceminister finansów Leszek Skiba o wzroście PKB Odtwórz: Wiceminister finansów Leszek Skiba o wzroście PKB
Wiceminister finansów Leszek Skiba o wzroście PKB "Źródło: TVN24 BiS"

Produkt Krajowy Brutto wzrósł w 2017 roku o 4,6 procent, po wzroście o 2,9 procenta w 2016 roku - podał w szacunku wstępnym Główny Urząd Statystyczny. To więcej niż wynosiły prognozy rządu. Spodziewano się wzrostu PKB w minionym roku o 4,5 procent. "Wstępny szacunek jest bardzo pozytywną informacją, choć oczywiście nie jest niespodzianką" - uważa minister finansów Teresa Czerwińska.

Z danych GUS wynika, że w 2017 roku popyt krajowy wzrósł o 4,7 proc., zaś inwestycje wzrosły o 5,4 proc.

Jakie powody

Ministerstwo Finansów podkreśliło, że to najwyższe tempo wzrostu PKB od 2011 r. Według resortu głównym czynnikiem wzrostu była konsumpcja prywatna, która zwiększyła się o 4,8 proc. - najwięcej od blisko 10 lat.

"Sprzyjało temu kilka czynników: wyjątkowo dobra sytuacja na rynku pracy, realizacja programu Rodzina 500 plus oraz bardzo dobre nastroje konsumentów. Pozytywny wkład we wzrost PKB miały również nakłady inwestycyjne" - wskazała, cytowana w komunikacie, szefowa resortu finansów.

Jak zaznaczono, wzrost gospodarczy jest tzw. wzrostem inkluzywnym, czyli takim, z którego korzystają wszystkie grupy społeczne.

"Świadczy o tym zdolność gospodarstw domowych do zwiększania swoich wydatków oraz bardzo dobra sytuacja na rynku pracy. Dynamicznie rośnie fundusz płac, maleje bezrobocie. Stopa bezrobocia rejestrowanego na koniec grudnia 2017 r. wyniosła 6,6 proc. Tak niskiej stopy bezrobocia nie notowano od 26 lat. Spadek stopy bezrobocia obserwowany jest we wszystkich województwach. Skala zmniejszania bezrobocia w Polsce jest wyższa niż średnio w UE, dzięki czemu Polska obecnie należy do siedmiu państw członkowskich UE o najniższej stopie bezrobocia" - wyjaśniła Teresa Czerwińska.

"Wyniki gospodarki w 2017 r., w tym w IV kw. 2017 r., stabilna sytuacja budżetu i jego bezpieczeństwo wynikające z uszczelnienia systemu podatkowego stanowią dobry punkt wyjścia do wzrostu gospodarczego w 2018 r." - podsumowała minister Czerwińska.

Odbicie inwestycji

Szacunek wstępny wzrostu PKB w 2017 roku pokrywa się prognozami analityków PKO BP.

"PKB w 2017 prawdopodobnie wzrósł o 4,6 proc. (konsensus 4,5 proc.), co oznaczałoby przyspieszenie wzrostu w IV kwartale do 5,0 proc. rok do roku dzięki utrzymującej się solidnej dynamice konsumpcji (4,9 proc. rok do roku), odbijającym inwestycjom (6,5 proc. rok do roku) oraz pozytywnemu wkładowi eksportu netto" - mogliśmy przeczytać w informacji jeszcze przed publikacją danych przez urząd statystyczny.

mBank Research szacuje wzrost PKB w IV kwartale na 5,3 proc.


 

Analitycy mBank Research także zwrócili uwagę na odbicie inwestycji. "Największa niespodzianka to inwestycje - ich wkład w IV kwartale przekroczył 3 pkt, proc. Oznacza to wprost (budownictwo w ujęciu r/r spowolniło w IV kwartale), że inwestycje w maszyny i urządzenia wystrzeliły w ostatnich 3 miesiącach roku (dwucyfrowe dynamiki)" - czytamy w komentarzu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
graffiti50
pracuję jako pielęgniarka w gryficach dostałam w ubiegłym roku 18 zł podwyżki słownie(osiemnaście złotych) a w tym roku podwyżka ZUSu zdrowotne 22 zł to może minister Morawiecki mi powie czy zarabiam więcej, bo on jest na pewno zachwycony ze swojej pensji, ja nie
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
baldie
To jak to się stało, że mimo boomu od końca 2015 dopiero teraz polska ekonomia przeskoczyła dynamikę z momentu przejęcie władzy przez PiS? Czyli PO rządziła skuteczniej?
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
wij8498
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane