• rozwiń

Połowa polskiego PKB powstała w pięciu regionach

Marian Noga o polskiej gospodarce Odtwórz: Marian Noga o polskiej gospodarce
Marian Noga o polskiej gospodarce "Źródło: TVN24 BiS"

W 2018 roku ponad połowa krajowej wartości Produktu Krajowego Brutto (PKB) została wytworzona w pięciu regionach: warszawskim stołecznym, śląskim, wielkopolskim, dolnośląskim i małopolskim - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.

W 2018 r. we wszystkich regionach odnotowano wzrost Produktu Krajowego Brutto w cenach bieżących wobec 2017 roku, przy czym największy w regionie podkarpackim – o 7,8 proc., a najmniejszy w regionie lubelskim - o 3,5 proc., wobec 6,3 proc. dla kraju ogółem.

Z danych GUS wynika, że udziały poszczególnych regionów w PKB w 2018 r. były znacznie zróżnicowane - od 2 proc. w regionie opolskim do 17,4 proc. w warszawskim stołecznym.

Per capita

Wartość PKB w przeliczeniu na jednego mieszkańca w 2018 r. kształtowała się na poziomie od 37,1 tys. zł w regionie lubelskim, co daje 67,4 proc. średniej krajowej, do 121,2 tys. zł w regionie warszawskim stołecznym, stanowiącym 220,2 proc. średniej krajowej.

"Najwyższy poziom PKB na 1 mieszkańca uzyskany w 2018 r. w regionie warszawskim stołecznym przewyższał ponad 3-krotnie wartość PKB na 1 mieszkańca regionu lubelskiego" - ocenił urząd.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
FaraFafa
No i widać jak rozkład udziału w PKB ma się do preferencji politycznych - Wchód Polski najmniej (największe poparcie PiS), zachód Polski + W-wa największy udział (najmniejsze poparcie PiS).
Taka to przedsiębiorczość - przede wszystkim brać, a już z dawaniem czegoś od siebie trochę gorzej.
  • 5
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane