• rozwiń

Temat: Gospodarka

Gospodarka przyspiesza. Wzrost PKB powyżej prognoz

GUS o przyczynach wzrostu PKB w 2017 roku Odtwórz: GUS o przyczynach wzrostu PKB w 2017 roku
GUS o przyczynach wzrostu PKB w 2017 roku "Źródło: tvn24"

O 5,1 proc. rok do roku wzrósł Produkt Krajowy Brutto w pierwszych trzech miesiącach 2018 roku - wynika z szacunku Głównego Urzędu Statystycznego. To więcej niż oczekiwali analitycy.

Produkt Krajowy Brutto w pierwszym kwartale 2018 roku wzrósł o 5,1 proc. rok do roku. Porównując do ostatniego kwartału ubiegłego roku (kiedy to PKB wzrosło o 4,9 proc.), gospodarka przyspieszyła o 1,6 procent. Tak wynika z najnowszego flash szacunku GUS. To więcej niż prognozowali ekonomiści ankietowani przez Polską Agencję Prasową. Oczekiwali oni wzrostu na poziomie 4,8 proc. rok do roku.

Poprawa w budownictwie

Dyrektor departamentu rachunków narodowych GUS Maria Jeznach oceniła, że na wynik PKB w pierwszym kwartale mocny wpływ miała produkcja budowlano-montażowa.

- Można mówić o zdecydowanej poprawie sytuacji w budownictwie. Oceniamy pozytywny wpływ produkcji budowlanej montażowej na PKB w pierwszym kwartale, który może przekroczyć wpływ tej produkcji na PKB - w całym 2017 roku. Szacujemy, że sprzedaż produkcji w pierwszym kwartale była wyższa realnie o ponad 26 procent wobec analogicznego kwartału ubiegłego roku - mówiła.

Pozytywny wpływ

- Jeśli chodzi o przemysł, to pozytywny wpływ przemysłu na PKB będzie oscylował wokół poziomu wpływu notowanego w całym 2017 roku - dodała. 

Jeznach powiedziała, że wyższy rok do roku był też wpływ handlu na PKB. - W pierwszym kwartale oceniamy nieznacznie wyższy rok do roku wpływ tego segmentu na PKB. Z kolei niżej niż przed rokiem ocenimy pozytywny wpływ usług transportowych - dodała.

Siła polskiej gospodarki

Eksperci Konfederacji Lewiatan uważają, że motorem napędowym wzrostu pozostaje konsumpcja prywatna, która mogła urosnąć o ponad 5 proc. "Nasza gospodarka świetnie rozpoczęła rok, nie oglądając się na słabsze wyniki gospodarek strefy euro, szczególnie Niemiec, gdzie w pierwszym kwartale PKB wzrósł tylko o 1,6 procent" - ocenia Konfederacja Lewiatan. 

Z kolei minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński uważa, że dane GUS dowodzą siły polskiej gospodarki. Kwieciński dodaje jednak, że kolejne kwartały przyniosą spowolnienie dynamiki wzrostu. Jego zdaniem pogorszeniu może ulec koniunktura zewnętrzna.

Pełne dane o PKB w pierwszym kwartale 2018 roku GUS poda 30 maja.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane