• rozwiń
    • WIG20 2188.20 +0.70%
    • WIG30 2521.46 +0.73%
    • WIG 56753.79 +0.71%
    • sWIG80 11547.10 +0.62%
    • mWIG40 3939.78 +0.74%

Ostatnia aktualizacja: 2019-05-24 17:15

Dostosuj

Temat: Gospodarka

Wzrost polskiej gospodarki jeszcze wyższy, niż wcześniej szacowano

Agencja S&P zmieniła szacunek wzrostu PKB Polski Odtwórz: Agencja S&P zmieniła szacunek wzrostu PKB Polski
Agencja S&P zmieniła szacunek wzrostu PKB Polski

O 4,9 procent wzrósł Produkt Krajowy Brutto w trzecim kwartale 2017 roku - wynika z komunikatu Głównego Urzędu Statystycznego.

Produkt Krajowy Brutto w trzecim kwartale 2017 r. wzrósł o 4,9 proc. porównując go do tego samego okresu sprzed roku - wynika z komunikatu GUS. W drugim kwartale tego roku wzrost ten licząc rok do roku wyniósł 4 proc.

Niezwykle pozytywny wpływ na wysokość dynamiki wzrostu PKB w trzecim kwartale miał eksport. Z danych GUS wynika, że ten wskaźnik znacznie odbił i wyniósł 1,1 punktu procentowego wobec minus 1,3 punktu procentowego w poprzednim kwartale.

Korekta prognoz

Wcześniej GUS podał w szacunkach "flash" (tzw. szybkim szacunku), że w trzecim kwartale rok do roku PKB wzrósł o 4,7 proc. oraz 1,1 proc. licząc kwartał do kwartału.

Z danych GUS wynika także, że inwestycje w trzecim kwartale wzrosły o 3,3 proc. rok do roku, zaś popyt krajowy wzrósł o 3,9 proc. rok do roku.

Ekonomiści ankietowani przez PAP spodziewali się, że inwestycje wzrosną o 5,2 proc., zaś popyt krajowy powiększy się o 4,7 proc.

Przyczyny wzrostu

Zdaniem ekonomistów PKO Banku Polskiego głównym motorem wzrostu pozostała konsumpcja prywatna, odzwierciedlając dobre wyniki rynku pracy.

"Choć bardzo dobre nastroje nadal zachęcają konsumentów do finansowania swoich zakupów z oszczędności, to pozytywny wpływ programu 500 plus na dynamikę dochodów do dyspozycji gospodarstw domowych zaczął się zmniejszać już w drugim kwartale 2017 roku" - piszą ekonomiści PKO BP.

Ich zdaniem, inwestycje przyspieszą w kolejnych kwartałach, jednocześnie nieco niższa będzie dynamika konsumpcji.

"Wskaźniki wyprzedzające inwestycji sugerują, że dynamika inwestycji będzie w kolejnych kwartałach coraz wyższa, bo rośnie m.in. wartość kosztorysowa rozpoczętych inwestycji, wartość rynku leasingu, wykorzystanie mocy produkcyjnych, wartość przetargów publicznych, absorpcja środków z Unii Europejskiej" - wyjaśniają eksperci.

Ich zdaniem dzisiejsze dane nie zmieniają układu sił w Radzie Polityce Pieniężnej, które decyduje m.in. o wysokości stóp procentowych w Polsce. "Pierwszej podwyżki stóp procentowych nadal oczekujemy w czwartym kwartale 2018" - czytamy analizie PKO BP.

"Nie lada zaskoczenie"

"Dzisiejszą rewizję tempa wzrostu należy traktować jako nie lada zaskoczenie. Po publikacji wstępnych szacunków, które w rynkowych kuluarach zyskały miano fenomenalnych, mało kto się spodziewał podbicia średniorocznej dynamiki PKB o kolejne 0,2 pp. do poziomu najwyższego od blisko sześciu lat" - podkreśla Kornel Kot, analityk Domu Maklerskiego TMS  Brokers.

Jak wyjaśnia, tuż przed wypuszczeniem szczegółowych rachunków narodowych uważano, że za tak pokaźnym skokiem stoi wyraźnie podbita konsumpcja z racji na ponadprzeciętnie wysoką dynamikę płac czy prosocjalną politykę gabinetu Beaty Szydło. "W minionym kwartale wydatki gospodarstw były o 4,8 proc. wyższe niż przed rokiem, co uznajemy za dość wysokie, aczkolwiek w pełni zgodne ze sporządzonymi przez nas prognozami" - dodaje.

Zdaniem analityka miano "gwiazdy" zyskała pozytywna kontrybucja eksportu netto, która według GUS odpowiadała aż za piątą część wygenerowanego PKB. "Tak silne odbicie wymiany handlowej nie było powszechnie spodziewane przez ankietowanych uczestników rynku, bowiem rozczarowanie za II kwartał w dalszej mierze warunkowało dość niską medianę napływających prognoz" - podkreśla.

Zdaniem Kota, za piętę achillesową należy uznać obserwowaną dynamikę inwestycji. Dość niskie wskazania nakładów na środki trwałe to nie tylko domena polskiej gospodarki, ale również państw regionu – w tym Niemiec czy Francji.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane