• rozwiń
    • WIG20 2188.20 +0.70%
    • WIG30 2521.46 +0.73%
    • WIG 56753.79 +0.71%
    • sWIG80 11547.10 +0.62%
    • mWIG40 3939.78 +0.74%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Polska gospodarka rośnie szybciej niż oczekiwano. Szybki szacunek GUS

Minister rodziny o bezrobociu w kwietniu 2019 Odtwórz: Minister rodziny o bezrobociu w kwietniu 2019
Minister rodziny o bezrobociu w kwietniu 2019 "Źródło: tvn24"

Produkt Krajowy Brutto w pierwszym kwartale 2019 roku wzrósł o 4,6 procenta rok do roku wobec wzrostu na poziomie 4,9 procenta rok do roku w czwartym kwartale 2018 roku - wynika z szybkiego szacunku GUS.

Kwartał do kwartału PKB wzrósł o 1,4 procenta.

Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes oczekiwali, że w pierwszym kwartale 2019 r. gospodarka urosła o 4,5 proc. rdr.

Pełne dane o PKB w pierwszym kwartale GUS poda 31 maja.

Komentarze

"Odczyt PKB był lepszy od oczekiwań - zarówno konsensusu, jak i naszego banku. Najprawdopodobniej wczorajszy odczyt obrotów bieżących miał wpływ na podwyższony wzrost PKB, zwłaszcza pod względem eksportu netto - ocenił Krystian Jaworski z Credit Agricole.

Eksperci Banku Millennium napisali w komentarzu, że dane GUS "wpisują się w scenariusz stopniowej normalizacji rocznego tempa wzrostu PKB obniżającego się w kierunku tempa potencjalnego".

"Ma to jednak tymczasowy charakter, gdyż w szczególności pod koniec tego roku impuls fiskalny zwiększający dochód rozporządzalny gospodarstw domowych będzie wspierał konsumpcję gospodarstw domowych" - zaznaczyli.

- Sądzimy, że w najbliższych kwartałach wzrost gospodarczy może nieco spowolnić, w szczególności z powodu mniej intensywnego popytu krajowego. Mniej korzystny wkład do wzrostu może mieć również eksport netto, na co wskazuje niski komponent nowych zamówień wskaźnika PMI, zwłaszcza popytu z zagranicy - dodali.

Według nich ostatnie miesiące tego roku powinny przynieść przyspieszenie wzrostu gospodarczego wspartego zwiększonymi świadczeniami społecznymi w ramach programu "Piątka plus". "Dane te wskazują, że wzrost gospodarczy w całym 2019 r. będzie szybszy niż wskazywała nasza prognoza sprzed dzisiejszej publikacji, która wynosiła 4,2 proc. rdr." - prognozują.

Monika Kurtek z Banku Pocztowego oceniła, że tempo wzrostu gospodarczego w drugim kwartale br. może się jeszcze nieco obniżyć, natomiast w drugiej połowie roku może ponownie wrócić powyżej 4,5 proc. rdr.

"Przyspieszenie możliwe będzie dzięki konsumpcji gospodarstw domowych, która ma szansę ponownie rosnąć w tempie przekraczającym 4,0 proc. rdr ze względu na kolejną pulę transferów socjalnych. Umiarkowanie zwiększać się także powinna dynamika inwestycji. W efekcie w całym 2019 r. dynamika PKB może wynieść 4,5 proc." - napisała w komentarzu.

Inflacja

GUS podał również w środę, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2019 r. wzrosły rdr o 2,2 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 1,1 proc.

Wcześniej w szybkim szacunku GUS podawał, że w kwietniu ceny rdr wzrosły o 2,2 proc., a mdm wzrosły o 1,1 proc.Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane