• rozwiń

Temat: Gospodarka

Chińska gospodarka rośnie. Ale są obawy

Problem z chińskim Nowym Rokiem. Symbol psa nie wszystkim się podoba Odtwórz: Problem z chińskim Nowym Rokiem. Symbol psa nie wszystkim się podoba
Problem z chińskim Nowym Rokiem. Symbol psa nie wszystkim się podoba "Źródło: tvn24bis"

6,8 procent - tyle wyniósł wzrost gospodarczy Chin w pierwszych trzech miesiącach tego roku - podało Narodowe Biuro Statystyczne Chin.

Jak wynika z oficjalnych danych chińskiego urzędu, tamtejsza gospodarka w pierwszym kwartale 2018 roku urosła o 6,8 proc. rocznie w porównaniu z analogicznym okresem w zeszłym roku.

Dobry wynik

Jak podaje BBC wzrost chińskiej gospodarki jest oparty głównie na rosnącej konsumpcji. W tle pozostają wciąż obawy dotyczące wzrostu zadłużenia, z którym walczy chiński rząd.

Amy Zhuang, chińska ekonomistka z Nordea Bank w Singapurze oceniła najnowsze dane o kwartalnym wzroście PKB jako "solidne". Dodała też, że pozytywne tendencje osłabiane są przez "chłodzenie" rynku mieszkaniowego.

Bo Zhuang, ekonomista z firmy badawczej TS Lombard, uważa, że największym zagrożeniem dla wzrostu PKB w kolejnych miesiącach jest ryzyko wojny handlowej ze Stanami Zjednoczonymi.

Jak wcześniej

Zeszły rok chińska gospodarka zamknęła ze wzrostem na poziomie 6,9 procent. Dane za rok 2017 były lepsze od roku 2016 r., kiedy wzrost PKB osiągnął poziom 6,7 proc., co było najgorszym wynikiem od 26 lat.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane