• rozwiń
  • WIG20 2365.36 -0.54%
  • WIG30 2717.60 -0.43%
  • WIG 60910.11 -0.42%
  • sWIG80 12106.14 -0.11%
  • mWIG40 4204.24 -0.05%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Zajęli luksusowe auta, pieniądze i firmę. Konfiskata rozszerzona już działa

Prof. Marek Belka o karze za wyłudzenia VAT Odtwórz: Prof. Marek Belka o karze za wyłudzenia VAT
Prof. Marek Belka o karze za wyłudzenia VAT "Źródło: tvn24"

W polskim prawie karnym zaczęły obowiązywać przepisy o konfiskacie rozszerzonej. W piątek Prokuratura Krajowa poinformowała o jednym z pierwszych przypadków ich zastosowania. W toku śledztwa obok luksusowych samochodów, biżuterii i pieniędzy śledczy zajęli udziały w przedsiębiorstwie.

Zajęta częściowo spółka była dobrze prosperującym przedsiębiorstwem, zajmującym się produkcją wyrobów mięsnych. Firma działała na terenie woj. mazowieckiego i - jak podaje w komunikacie Prokuratura Krajowa - jest kontrolowana przez osoby podejrzane w sprawie.

Śledczy podejrzewali, że firma była używana dla uniknięcia obowiązków podatkowych.

Konfiskata rozszerzona

Wartość zajętych udziałów jest szacowana łącznie na  ok. 4,3 mln zł. Śledczy ustalili w toku postępowania, że dwaj z podejrzanych, którzy kupili udziały w spółce, byli figurantami. Rzeczywiście papiery miały należeć do dwóch innych - też podejrzanych w sprawie - osób.  Prokuratura uważa, że pieniądze użyte do zakupu akcji pochodziły z działalności przestępczej.

Jak pisze w komunikacie, zabezpieczenie majątkowe zostało dokonane na podstawie art 45 par. 2 kodeksu karnego. Czyli jednego z przepisów wprowadzających tzw. konfiskatę rozszerzoną.

Zabezpieczenie zastosowano na poczet grożącej podejrzanym kary, m.in. grzywny, obowiązku zwrotu podatku VAT i akcyzy czy zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Podejrzenia prokuratury

Łącznie w sprawie usłyszało zarzuty aż 26 osób. Prokuratura podejrzewa, że zajmowali się sprzedażą oleju smarowego jako napędowego i wyłudzeniami podatków. "Łączna kwota strat z tytułu wyłudzenia podatku VAT i podatku akcyzowego przekracza 40 milionów złotych" - pisze PK.

W tej sprawie wobec kilku podejrzanych wydano postanowienie o zabezpieczeniu ich mienia na poczet grzywien do 4 mln zł, przepadku korzyści majątkowych osiągniętych z popełnienia przestępstw i przestępstw skarbowych - nie mniej niż 40 mln zł i zaległego podatku akcyzowego na ponad 24 mln zł i ponad 16 mln zł podatku VAT.

Dokonane zabezpieczenia majątkowe przekraczają kwotę 10 mln zł. Zajęto m.in. luksusowe samochody, waluty (złoty, euro i dolary), złotą i srebrną biżuterię, złote monety. Zabezpieczono też samochody ciężarowe TIR z cysternami, a także udziały w spółce kontrolowanej przez podejrzanych.

Śledztwo nadzorowane przez Prokuraturę Regionalną w Warszawie prowadzone jest przez funkcjonariuszy wołomińskiej policji, olsztyńskiego zarządu Centralnego Biura Śledczego Policji, przy współpracy funkcjonariuszy Warmińsko–Mazurskiego Urzędu Celno–Skarbowego w Olsztynie.

To jeden z nielicznych przypadków zastosowania nowych przepisów. O pierwszym z nich informowała "Rzeczpospolita".

Przepisy o konfiskacie rozszerzonej obowiązują od 27 kwietnia 2017 r. Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości, wprowadzając je, zapowiadał, że mają uderzyć w oszustów i uniemożliwić im czerpanie korzyści z nielegalnie zdobytych majątków.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (31)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
slawomir_kurek05iq
"dwaj z podejrzanych, którzy kupili udziały w spółce, byli figurantami. Rzeczywiście papiery miały należeć do dwóch innych"

Udziały należą do tych, których dane są zapisane w KRS.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
bazar
W przyszłości ma byc tak, że jeżeli bedziecie chcieli wyjść na miasto albo coś zrobić na swojej posesji to musi być zezwolenie wójta, prezydenta no i lidera PIS a jak nie to kara i przepadek tego co macie
 • 1
 • 3
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Ken Adams
Nie przesądzam tu o winie, ale kojarzą mi się czasy, gdy w niedalekim państwie konfiskowano majątki Żydów, bo władza uznała, że są Żydami.
 • 1
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane