• rozwiń
  • WIG20 2171.75 -0.91%
  • WIG30 2464.87 -1.07%
  • WIG 57485.19 -0.98%
  • sWIG80 11656.29 +0.30%
  • mWIG40 3750.76 -1.91%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Uwaga na rozliczenie PIT. Można stracić duże pieniądze

Baran: proponuję dokładnie sprawdzić e-PIT Odtwórz: Baran: proponuję dokładnie sprawdzić e-PIT
Baran: proponuję dokładnie sprawdzić e-PIT "Źródło: tvn24"

Podatnicy rozliczający się z fiskusem za pośrednictwem usługi Twój e-PIT mogą otrzymać zwrot niższy niż faktycznie im przysługuje. Dotyczy to osób korzystających z ulgi na dziecko, a powodem jest puste pole 116.

15 lutego na Portalu Podatkowym podatki.gov.pl została uruchomiona usługa Twój e-PIT. W jej ramach urząd skarbowy przygotował i udostępnił zeznanie podatkowe za 2018 rok każdego rozliczającego się według formularza PIT-37 i PIT-38.

Ci, którzy skorzystają z nowego rozwiązania, powinni jednak zachować czujność. Jak informował internauta w wiadomości przesłanej na Kontakt 24, "rozliczając PIT na szybko i klikając »wyślij«, można się bardzo łatwo naciąć i niechcący oszukać samego siebie".

Ulga a zwrot

Sytuacja dotyczy podatników, którzy korzystają z ulgi na dzieci, a kwota przysługującego im odliczenia jest większa niż podatek, który został w ubiegłym roku zapłacony.

Od kilku lat istnieje możliwość uwzględnienia w tych wyliczeniach dodatkowo także składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Pozwala to skorzystać z ulgi na dzieci nawet w pełnej wysokości. Jest to istotne w szczególności w przypadku niskich wynagrodzeń.

Zwłaszcza, że ulga na dzieci to obniżenie podatku o kwoty: 1112,04 zł na pierwsze dziecko, 1112,04 zł na drugie dziecko oraz 2000,04 zł na trzecie dziecko. Na czwarte i każde kolejne dziecko ulga wynosi 2700 zł. W przypadku czwórki dzieci zwrot podatku może więc wynieść 6,9 tys. zł.

Jeśli kwota zwrotu podatku jest niższa, niż wynikałoby to z obliczeń na podstawie powyższych danych (a nie korzystaliśmy z innych ulg, a dziecko urodziło się wcześniej niż w 2018 roku), może to oznaczać, że problem dotyczy także nas.

Pole 116

Problemem jest pole 116 "Składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne" z części H zeznania PIT - "Dodatkowy zwrot z tytułu ulgi na dzieci".

Jak zwrócił uwagę internauta w mailu przesłanym na Kontakt 24, o ile w rządowym systemie e-Deklaracje (wymaga instalacji programu o tej nazwie na komputerze) pole 116 jest wypełniane poprawnie, o tyle w nowym Twój e-PIT, to pole pozostaje puste.

W praktyce - zauważył - w razie szybkiego zaakceptowania i wysłania przygotowanego przez fiskusa zeznania można stracić pieniądze. W przypadku internauty chodziło o 700 zł różnicy.

Ministerstwo wyjaśnia

Wyjaśnienia w sprawie skorzystania z ulgi na dzieci w usłudze Twój e-PIT zamieściło Ministerstwo Finansów.

"Aby otrzymać taki zwrot w ramach usługi Twój e-PIT podatnik musi skorzystać z funkcjonalności »dodaj zwrot z tytułu niewykorzystanej ulgi na dzieci« dostępnej w części »Twoje ulgi i odliczenia«" - czytamy w odpowiedzi zamieszczonej na Portalu Podatkowym.

Jak wskazano, po użyciu przycisku "dodaj zwrot z tytułu niewykorzystanej ulgi na dzieci" system wyświetli dodatkowy ekran. "Podatnik samodzielnie wypełnia pole »Składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne (poz. 116 z PIT-37)« wówczas pozycja »Dodatkowa kwota do zwrotu z ulgi na dzieci (poz. 120 z PIT-37)« zostanie wypełniona automatycznie - podkreślono.

"Zatwierdzenie wprowadzonych danych spowoduje wyświetlenie informacji o wysokości kwoty dodatkowego zwrotu z tytułu niewykorzystanej ulgi na dzieci i uwzględnienie jej w zeznaniu. Aby zeznanie zostało złożone, należy je (zmiany) zaakceptować" - podało MF.

Jest powód

Resort finansów wyjaśnia, że pozostawienie przez fiskusa pustego pola 116 jest celowe.

- W systemie e-deklaracje podatnik, korzystając z odliczenia kwot składek na ubezpieczenia społeczne czy zdrowotne, wprowadza te kwoty do zeznania samodzielnie. Podatnik ma jednak możliwość rozliczenia tych kwot również w innych zeznaniach tj. PIT-28, PIT-36L, PIT-16A, PIT-19L. Wprowadzając je samodzielnie do zeznania, podatnik deklaruje, że nie dokonał ich odliczenia w innym zeznaniu podatkowym.  W usłudze Twój e-PIT nie wiemy, czy podatnik samodzielnie skorzysta z odliczenia tych składek w innym zeznaniu, dlatego pozycja 116 w zeznaniu PIT-37 nie wypełnia się automatycznie - mówi w rozmowie z tvn24bis.pl Renata Domasiewicz, zastępca dyrektora departamentu zarządzania strategicznego w MF.

- Natomiast tam, gdzie podatnik doda sobie ulgę na dziecko, albo ma ulgę na dziecko i kwota podatku, która została mu pobrana jest mniejsza, i mógłby skorzystać z dodatkowej ulgi z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne i społeczne, pojawia się dodatkowy komunikat. Po kliknięciu w komunikat i wprowadzeniu danych do pozycji 116, system z automatu to przelicza i dodaje mu dodatkową kwotę do zwrotu z tytułu tych składek - dodaje.

- Podatnik musi dodać to samodzielnie, bo to on wie, czy odliczył te składki albo chce odliczyć w innym zeznaniu, czy też nie - podkreśla Domasiewicz.

Ponad 2 miliony deklaracji

W środę minister finansów Teresa Czerwińska poinformowała, że w usłudze Twój e-PIT złożono już ponad 2 mln deklaracji.

"Z przygotowanej przez administrację skarbową propozycji rozliczenia skorzystało prawie 2,5 mln osób, czyli ponad 10 procent podatników, którzy korzystają z PIT -37" - czytamy we wpisie na Twitterze.


 

Aby zobaczyć swój PIT za rok 2018, po zalogowaniu się do usługi (danymi uwierzytelniającymi), podatnik jest proszony o podanie dodatkowej informacji z PIT-a za 2017 rok - kwoty nadpłaty lub kwoty podatku do zapłaty. Po wprowadzeniu tej informacji można zobaczyć swoje rozliczenie.

Ministerstwo Finansów rozszerzyło także funkcjonalności systemu o podgląd historii logowania, co pozwala sprawdzić wszystkie próby wejścia do systemu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (6)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Krzysiek_77
 • 0
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
VaII Govrylo
Tak, tylko skoro ja miałem 2 dzieci w rubrykach, a pod spodem była kwota do odliczenia ZERO, to chyba coś jest nie tak.
Część informacji jest, a ta gdzie kasa wchodzi w grę jest zero?
Przecież przy testach to musiało być widoczne.
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
lastanetaarion
Po co 500+ - podnieść ulgę za pierwsze dziecko do 6000 tysięcy i za każde następne tyle samo na dziecko... Nieroby dostaną "figę z makiem" (i tak cwaniaki ciągną ile się da z socjali, a prawdziwie potrzebujący dostają grosze), a pracujący będą zadowoleni...
 • 3
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
VaII Govrylo
Celowa strategia.
Na moim formularzu dzieci były wykazane, ale ulga już nie była zaznaczona z automatu.
Gdybym tego nie zauważył pieniądze by przepadły.
Ile tysięcy podatników nie zauważyło tego haka?
Ile państwo na tym zarobi?
 • 5
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
lastanetaarion
Odpowiedź będzie, że błąd w aplikacji i zwolnią jakiegoś podwładnego, który miał w wytycznych nieoficjalnych, żeby tak było...
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane