• rozwiń
  • WIG20 2345.84 -0.02%
  • WIG30 2699.53 -0.03%
  • WIG 60683.38 -0.04%
  • sWIG80 11941.28 -0.29%
  • mWIG40 4275.40 -0.12%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Kukiz'15 chce likwidacji PIT. "Jest niesprawiedliwy i skomplikowany"

Kolibski o podwyższeniu kwoty wolnej od podatku Odtwórz: Kolibski o podwyższeniu kwoty wolnej od podatku
Kolibski o podwyższeniu kwoty wolnej od podatku "Źródło: TVN24 BiS"

Kukiz'15 zapowiada złożenie projektu w sprawie likwidacji podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). To podatek niesprawiedliwy, skomplikowany i generujący nieprawdopodobną biurokrację - ocenił w poniedziałek wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15).

Tyszka w poniedziałek na konferencji prasowej w Sejmie podkreślił, że jego ugrupowanie chce, aby polskie państwo "przestało męczyć" obywateli obowiązkiem rozliczania podatku PIT. Dlatego - jak poinformował - Kukiz'15 chce likwidacji tego podatku.

Na wzór brytyjski

Kukiz'15 chce - w zamian za likwidację PIT - wprowadzenia tzw. podatku od funduszu płac.

- Bardzo prostego podatku, polegającego na ujednoliceniu wszystkich danin i podatków, czyli PIT-u, składki na NFZ i składki na ZUS - zaznaczył wicemarszałek Sejmu.

Według niego, takie rozwiązanie będzie miało "daleko idące konsekwencje dla funkcjonowania aparatu skarbowego", m.in. na zmniejszenie etatów urzędniczych. Poseł Kukiz'15 stwierdził również, że wdrożenie propozycji Kukiz'15, byłoby "skokiem cywilizacyjnym w filozofii podatkowej".

Z informacji Polskiej Agencji Państwowej wynika, że projekt Kukiz'15 zostanie złożony w Sejmie po weekendzie majowym.

"Poniedziałek Wolności"

Propozycja dotycząca likwidacji PIT, to element akcji "Poniedziałek Wolności" - co tydzień klub Kukiz'15 przedstawia projekty ustaw, które - zdaniem jego posłów - mają poszerzyć sferę wolności obywateli lub ograniczać biurokrację.

W ramach akcji Kukiz'15 zgłosił już m.in. projekty dotyczące: likwidacji gabinetów politycznych w samorządach, Polskiej Organizacji Turystycznej, wprowadzenia najprostszej deklaracji VAT w Europie, obniżenia podatku VAT na e-booki, e-prasę i ubranka dziecięce, a także zniesienia akcyzy na samochody osobowe oraz uchwalenia obowiązku upubliczniania rejestrów umów cywilnoprawnych przez wszystkie jednostki sektora finansów publicznych.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane