• rozwiń

Temat: Podatki

ZUS zakończył wysyłkę blisko dziesięciu milionów listów

Projekt "Głos Podatnika". Pomysły będzie można zgłaszać w trzech kategoriach: PIT, CIT, VAT Odtwórz: Projekt "Głos Podatnika". Pomysły będzie można zgłaszać w trzech kategoriach: PIT, CIT, VAT
Projekt "Głos Podatnika". Pomysły będzie można zgłaszać w trzech kategoriach: PIT, CIT, VAT "Źródło: tvn24"

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozesłał już ponad 9,73 miliona deklaracji podatkowych PIT do swoich klientów - podał w środę rzecznik ZUS Paweł Żebrowski. Z kolei Ministerstwo Finansów poinformowało o przerwie w dostępie do usługi Twój e-PIT.

Formularze z ZUS-u trafią do wszystkich, którzy w ubiegłym roku pobierali świadczenia z ubezpieczeń społecznych.

Zakład rozpoczął wysyłkę deklaracji podatkowych PIT w drugiej połowie stycznia br. Rzecznik ZUS-u poinformował, że w środę ostatnia partia PIT-ów (144 tysiące) trafiła na pocztę.

Listy dotrą do zainteresowanych za kilka dni.

PIT-40A i PIT-11

PIT-40A otrzymują emeryci i renciści, którzy przynajmniej w grudniu pobierali świadczenie z ZUS i nadal je otrzymują. Na takiej samej zasadzie rozliczenie to trafi także do osób, które korzystały ze świadczenia przedemerytalnego lub zasiłku przedemerytalnego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego czy renty socjalnej.

PIT-11A to informacja o dochodach dla dwóch grup. Otrzymują ją osoby, które pobierały świadczenia z ubezpieczenia chorobowego, na przykład zasiłek chorobowy lub macierzyński.

Dostają je również osoby, które pobierały długoterminowe świadczenie na przykład emeryturę lub rentę, a także: w momencie rozliczania podatku nie są już świadczeniobiorcami ZUS; przed końcem roku podatkowego zgłosiły wniosek, aby ZUS nie sporządzał dla nich rocznego obliczenia podatku na PIT-40A; złożyły oświadczenie o zamiarze wspólnego opodatkowania swoich dochodów z małżonkiem, dziećmi itp., a przed końcem roku podatkowego nie złożyły oświadczenia o rezygnacji z tego zamiaru; złożyły wniosek o obliczanie i pobieranie zaliczki na podatek według wyższej skali podatkowej lub bez stosowania miesięcznej kwoty zmniejszenia zaliczki; pobierały świadczenia, od których nie pobierano zaliczek na podatek dochodowy zgodnie z postanowieniami umów międzynarodowych o unikaniu podwójnego opodatkowania.

PIT-11 otrzymają osoby, które pobrały w ubiegłym roku świadczenie należne po osobie zmarłej lub alimenty potrącone ze świadczenia wypłacanego przez ZUS dla osób alimentowanych na podstawie wyroku sądu lub ugody, w kwocie przekazanej nadwyżki powyżej 700 złotych miesięcznie (o ile zasądzone lub ustalone alimenty przewyższają 700 złotych).

1 procent podatku

ZUS przypomina, że dla osób, które nie mają dodatkowych dochodów poza świadczeniem z ZUS, PIT-40A jest gotowym rozliczeniem podatkowym. Jeśli jednak emeryt lub rencista chce skorzystać z ulg lub odliczeń podatkowych, powinien rozliczyć się z urzędem skarbowym do końca kwietnia.

Każdy emeryt i rencista może również przekazać jeden procent podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Jeżeli jest to ta sama organizacja co w roku ubiegłym, nie trzeba składać dodatkowych dokumentów.

Podatnik, który chce zmienić odbiorcę jednego procenta, powinien dostarczyć do urzędu skarbowego wypełniony druk PIT-OP.

Twój e-PIT

Ministerstwo Finansów poinformowało, że od czwartku, 13 lutego od godziny 21 do piątku, 14 lutego do godziny 23.59 nie będzie można korzystać z usługi Twój e-PIT. W tym czasie będą prowadzone prace serwisowe, związane z przygotowaniem zeznań za 2019 rok.

Usługa Twój e-PIT funkcjonuje od połowy lutego 2019 roku. To automatycznie przygotowane i udostępnione przez Krajową Administrację Skarbową roczne zeznanie podatkowe osób fizycznych.

Podatnik, który korzysta z tej usługi nie musi wypełniać wniosków ani składać deklaracji, aby rozliczyć swój podatek. Zeznanie podatkowe uzupełnione o dane zgromadzone przez administrację skarbową czeka na podatnika w wersji elektronicznej na Portalu Podatkowym.

Dzięki usłudze, podatnik może rozliczyć się indywidualnie, wspólnie z małżonkiem oraz jako osoba samotnie wychowująca dzieci. Może również przekazać 1 procent podatku na wybraną organizację pożytku publicznego.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane