• rozwiń

Temat: Podatki

"Ryzyko powstania dużej ilości błędów". Rząd opóźnia zmiany w PIT

Andrzej Dmowski o mikrorachunkach Odtwórz: Andrzej Dmowski o mikrorachunkach
Andrzej Dmowski o mikrorachunkach "Źródło: tvn24bis"

Od 2020 roku z usługi Twój e-PIT miały skorzystać osoby prowadzące działalność gospodarczą. Tak się jednak nie stanie, bo na zmiany nie jest jeszcze gotowa Krajowa Administracja Skarbowa. Tak wynika z rządowego projektu, który właśnie trafił do Sejmu.

Usługa Twój e-PIT funkcjonuje od połowy lutego 2019 roku. To automatycznie przygotowane i udostępnione przez Krajową Administrację Skarbową roczne zeznanie podatkowe osób fizycznych.

Podatnik, który korzysta z tej usługi nie musi wypełniać wniosków ani składać deklaracji, aby rozliczyć swój podatek. Zeznanie podatkowe uzupełnione o dane zgromadzone przez administrację skarbową czeka na podatnika w wersji elektronicznej na Portalu Podatkowym.

Twój e-PIT po nowemu

Przyjęto, że usługa będzie wdrażana w dwóch etapach. Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Finansów, w drugim etapie do usługi miały zostać włączone osoby fizyczne, które prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą i składają PIT-36, PIT-36L oraz płacący zryczałtowany podatek dochodowy, tj. rozliczających się na PIT-28. Zeznania miały być dla nich dostępne w usłudze Twój e-PIT od 2020 roku (z zastosowaniem do rozliczeń za 2019 rok).

Jak się jednak okazuje, drugi etap wdrażania usługi w 2020 roku ma wejść w okrojonym kształcie. Tak przynajmniej wynika z rządowego projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, który trafił do Sejmu. Rząd obawia się, że w zeznaniach przygotowanych przez KAS dla osób prowadzących działalność gospodarczą pojawiłoby się zbyt wiele błędów.

"Biorąc pod uwagę wprowadzone w ostatnim czasie zmiany w otoczeniu legislacyjnym, które nie zostały przewidziane przy realizacji pierwszego etapu usługi, a które w pierwszej kolejności wpływają na konstrukcję udostępnionych za pośrednictwem portalu podatkowego formularzy podatkowych PIT-37 i PIT-38, oraz równoległą implementację kolejnych formularzy, w tym PIT-36 i PIT-28, stwierdzić należy, że istnieje ryzyko niedotrzymania terminów realizacji drugiego etapu oraz powstania dużej ilości błędów, co z punktu widzenia odpowiedzialności administracji podatkowej za bezpieczeństwo danych udostępnionych podatnikowi, jest niedopuszczalne" - czytamy w uzasadnieniu do projektu.

Zgodnie z projektem, KAS udostępni w 2020 roku PIT-36 w usłudze Twój e-PIT tylko, "jeżeli w zeznaniu tym podatnik będzie rozliczał na przykład osiągnięte przychody ze stosunku pracy, z najmu i z odpłatnego zbycia rzeczy ruchomych". Zeznanie PIT-28 zostanie zaś udostępnione, jeśli będą w nim rozliczane "wyłącznie przychody z najmu albo wyłącznie ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych, albo wyłącznie z najmu i ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych".

Zeznania składane w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą nie zostaną udostępnione w usłudze Twój e-PIT.

Rząd zapewnił jednak, że nie rezygnuje z rozszerzenia usługi o osoby prowadzące działalność gospodarczą. "Powyższa zmiana nie przesądza o rezygnacji z udostępniania w usłudze wstępnie wypełnionych zeznań podatkowych dla podatników prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej, lecz uruchomienie jej w późniejszym terminie" - czytamy.

Jako pierwszy o sprawie napisał "Dziennik Gazeta Prawna".

Miliony deklaracji

Ministerstwo Finansów w maju br. ogłosiło, że w rozliczeniach PIT za 2018 rok złożono - zarówno przez internet, jak i w formie papierowej - 19,9 miliona deklaracji. Z tego 16,1 miliona to deklaracje złożone elektronicznie, co było nowym rekordem. Spośród nich blisko 7 milionów zostało złożonych przez usługę Twój e-PIT.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane