• rozwiń

Temat: PIT 2014

Ostatnie chwile na rozliczenie PIT-ów. Jaka kara grozi za spóźnienie?

PIT 2015. Jaka grzywna za spóźnienie? Odtwórz: PIT 2015. Jaka grzywna za spóźnienie?
Foto: Zeznania podatkowe należy złożyć do 30 kwietnia 2015 r. | Video: PIT 2015. Jaka grzywna za spóźnienie?

Spóźnienie się ze złożeniem w terminie zeznania podatkowego jest wykroczeniem skarbowym zagrożonym grzywną. Jaką? Na to pytanie odpowiedział Paweł Blajer w programie "Biznes dla ludzi" w TVN24 Biznes i Świat.

Termin złożenia zeznania podatkowego za 2014 rok upływa o północy 30 kwietnia 2015 r. Mecenas Renata Kabas-Komorniczak z Kancelarii Rödl & Partner przypomina, że za brak złożenia zeznania podatkowego w terminie grozi nam m.in. grzywna.

Kosztowne spóźnienie

- Teoretycznie może to być nawet bardzo wysoka grzywna. To jednak zależy od kwoty podatku, która może zostać uszczuplona lub jest uszczuplona przez niezłożenie deklaracji - tłumaczy Renata Kabas-Komorniczak. 

- Jeżeli osoba sprawcy, a także okoliczności popełnienia czynu nie budzą żadnych wątpliwości, to w takiej sytuacji Urząd Skarbowy występuje jako organ podatkowy nakładający mandat karny. Ten mandat karny może wynieść minimalnie 175 zł, a maksymalnie 3,5 tys. złotych - wyjaśnia mecenas.

Ekspertka przypomina, że grzywna może być też nałożona w postępowaniu nakazowym przez sąd. - Wtedy może wynieść od 175 zł do 17,5 tys. złotych. Natomiast jeżeli sąd wyda wyrok w postępowaniu sądowym, to może być to 35 tys. złotych - wylicza mecenas.

Jeżeli podatek, który powinniśmy zapłacić jest wyższy niż 8750 złotych, to niezłożone na czas zeznanie podatkowe jest przestępstwem skarbowym.

Bez kary?

Renata Kabas-Komorniczak radzi, aby złożyć choćby jakiekolwiek zeznanie podatkowe, bo w kolejnym terminie można dokonać korekty.

- Złożenie czynnego żalu skarbowego sprawia, że można uniknąć kary za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe. Jeżeli zostanie uznany, to nie będzie się wiązać z karami - dodaje mecenas.

Program "Biznes dla ludzi" od poniedziałku do piątku w TVN24 Biznes i Świat.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
merwor
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane